Ostrava nabízí další volná místa pro děti a děkuje za roušky od dobrovolníků

Město Ostrava nabízí volné kapacity v mateřských školách a střediscích volného času pro děti ve věku od tří do deseti let, a to nejen zaměstnanců bezpečnostních sborů, městské policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví a ozbrojených sil, ale také řidičů MHD a dalších lidí v první linii. Cílem je umožnit těmto lidem vykonávat práci, která souvisí s prevencí šíření nového koronaviru a léčbou osob, které onemocněly chorobou Covid – 19.

Nabízíme volná místa v mateřských školách po celém městě, aby rodiče s dětmi nemuseli cestovat daleko. Větší děti ve střediscích volného času a Domě dětí a mládeže v Porubě odborníci zabaví, ale proberou s nimi také školní látku. Rozšířili jsme cílové skupiny, pro které je nabídka určena. Mohou to být řidiči MHD, ale také pradlenky, kuchařky a podobně. Možnost umístit dítě do městem nabízených kapacit jsme rozšířili i na základě telefonátů rodičů, kteří o místa projevili zájem,“ uvedla resortní náměstkyně Andrea Hoffmannová.

Dětské skupiny mají maximálně 15 dětí, většinou se ale jedná o skupinky menší. V provozu jsou od pondělí do pátku od sedmi do sedmnácti hodin. Zájemci o tuto službu se ještě mohou hlásit, kapacita není naplněna.

Byli jsme připraveni otevírací dobu v zařízeních města prodloužit, ale zatím o ni rodiče neprojevili zájem. Nabídka tady ale stále je. Jsme připraveni reagovat na případnou změnu v jejich potřebách,“ doplnila náměstkyně A. Hoffmannová.

Kapacita středisek volného času a Domu dětí a mládeže v Porubě je 375 míst pro děti ve věku od šesti do deseti let. Další desítky míst nabízejí otevřené mateřské školky. Jejich přehled je uveden na webu města v aktualitách: https://bit.ly/2Ukquj9.Všechny prostory vybavilo město dezinfekcí a ochrannými rouškami, aby děti pobývaly v opravdu bezpečném prostředí. 

Roušky pro učitele a pracovníky v zařízeních ušili dobrovolníci ve Fajne dílně, další dodali pro děti, které potřebovaly kus navíc. Jako jedni z prvních začali šít roušky v Národním divadle moravskoslezském, které je aktuálně uzavřeno. Šije je Vestibul interiér, ostravský Cooltour, Centrum Pant, Středisko volného času v Ostravě – Zábřehu, ostravské obvody a řada dalších.

Chceme poděkovat všem jednotlivcům i skupinám lidí, kteří šijí roušky nebo organizují jejich distribuci. Už několik tisíc kusů jsme předali městské nemocnici, strážníkům, řidičům dopravního podniku, pracovníkům magistrátu, a na řadě dalších míst. Těší mě, že Ostravané pomáhají, jsou solidární s ostatními a jejich snaha a píle nepolevuje,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Ty, co poslední dny tráví u šicích strojů, shání materiál a distribuují roušky v Ostravě a okolí, propojila např. iniciativa Rouška je cool. Do projektu, který byl zveřejněn na sociální síti, se zapojilo přes 110 švadlen, které dosud ušily přes 6000 roušek. Lidé mají možnost skupinu podpořit dobrovolnou prací nebo finančně. Roušky pro jednotlivce se dají objednat přes formulář: https://sites.google.com/cooltourova.cz/rouskajecool/.

Do šití se zapojily švadlenky různého věku, roušky nám dodává pětasedmdesátiletá paní i jedenáctiletá dcera jedné naší spolupracovnice. Dvě desítky dobrovolníků se zapojily do rozvozu. Neustále se potýkáme s nedostatkem některých materiálů, ale vždy se najdou lidé, kteří nám dodají, co najdou doma nebo přispějí na náš transparentní účet. Děkujeme,“ řekl za iniciativu Rouška je Cool Petr Sýkora. 

Pět tisíc sto roušek mají na svém kontě dobrovolníci z Vestibul interiéru. Předali je Městské nemocnici Ostrava, Domovu Korýtko, Domovu Slunovrat, Centru sociálních služeb Poruba a také vrátným, prodavačům, obsluhám čerpacích stanic a dalším.

Ve Vestibulu stále přijímají dobrovolníky. Vyzývají švadlenky, aby si u nich vyzvedly materiál a šily roušky doma, přijímají materiál na jejich šití, nebo je mohou zájemci podpořit na transparentním účtu. Peníze používají na nákup materiálu, výrobu roušek, distribuci, hygienické potřeby a další.  Roušky je možné koupit také u nich.

Návod jak vyrobit roušku doma: https://bit.ly/Vestibul_Interier_vyrob_si_rousku

Návod jak s rouškou zacházet: https://bit.ly/jak_pouzit_rousku

Roušky šijí také v městských obvodech – učitelky, vychovatelky, družinářky, uklízečky, kuchařky. Tyto roušky distribuují obvody svým obyvatelům zdarma. Výdejními místy jsou většinou budovy obvodních radnic. Na úřad se mohou obrátit ti, kteří roušku dosud nemají. Dostatek kusů pro své obyvatele hlásí např. obvody Radvanice a Bartovice, Polanka nad Odrou,  Hrabová, Slezská Ostrava, Nová Ves, Krásné Pole, Mariánské Hory a Hulváky a další.

(ab)