Ostrava má jedinečnou školku se zvířaty

Děti se ve Školičce na farmě naučí lásce i zodpovědnosti ke zvířatům.

Naprosto ojedinělá školka pro 24 dětí už od 2 let se od 3. září otevírá v Ostravě-Svinově. Bude první svého druhu nejen v Ostravě, ale i městských podmínkách v Moravskoslezském kraji. Jde vůbec o první předškolní zařízení v Ostravě, jehož součástí bude i zvířecí farma a pozemky pro pěstování bylinek a zeleniny. Děti z města na vlastní kůži zažijí starosti o zvířata, vypěstují si samy ovoce a zeleninu a přirozeně poznají skutečný svět.

Děti na farmě

Školička na farmě – Sluneční zahrada provozovaná neziskovou organizací Tábory v Beskydech a podporovaná Evropskou unií je výjimečná tím, že staví na prožitkovém učení. Nabízí dětem možnost rozvíjet se na základě skutečných prožitých zkušeností a ne jen pouhé hry na opravdový život. V pohádkové sluneční zahradě s krásně vybaveným dětským hřištěm a na malém statku mezi domácími zvířaty, mezi nimiž nechybí slepičky, kačenky, ovečky, kozičky, králíci, morčata, kočička, pejsek či vodní želvy. Děti si je mohou nejen pohladit, ale budou je krmit a pečovat o ně.

V zahrádce mají děti zase záhonky pro pěstování zeleniny, květin i bylinek a ovocné stromy. O zvířátka se děti starají i uvnitř školičky, kde mají domov rybičky, křečci, pískomilné, chilská veverka osmak, činčily nebo v teráriu zcela nealergenní chameleon a agama.

„Chov domácích zvířat a drobných živočichů je výjimečná aktivita s obrovským přínosem pro děti zvlášť v dnešní přetechnizované době, kdy mají menší šanci dostat se do kontaktu s reálnou přírodou. Živočich ve školce plní několik roli úžasných rolí, učení se kontaktu, pomoci, zodpovědnosti, lásce, zvládání vlastních pocitů i koloběhu života. Přechod z rodičovské náruče do skupiny cizích dětí i dospělých je pro každé dítě zkouškou psychické připravenosti. A právě tady může skvěle pomoci zvířátko, které plní ve školce roli jakéhosi prostředníka,“ vysvětluje vedoucí školky Ivana Zelinová.

100 m² pro vaše dítě

Školka vrací děti z města do přírody i vzhledem k rozloze pozemku asi 3000 m². Samotné třídy a zázemí se nacházejí v nově postaveném ekologickém domě s prostředím, jaké znají děti z domova, ze své rodiny. O 24 dětí se bude starat až 4 učitelky a chůvy.

Školička na farmě otevírá v září a začala již přijímat registrace. „Chceme vrátit děti zpátky do přírody mezi skutečná zvířata a rostliny. Naučíme je pěstovat zeleninu i chovat zvířata, čímž přirozeně rozvíjíme jejich zdravý životní styl. Děti se tím učí i pocitu odpovědnosti – když zeleninu nebo kytku nezalijí, tak zvadne, stejně když nenakrmí zvířátko. A vlastnoručně vypěstovaná zelenina podpoří chuť jíst zdravě jíst,“ říká vedoucí školky Ivana Zelinová a dodává: „Dnes vyrůstají děti, které pomalu znají přírodu už jen z mobilů či tabletů. Co z toho, že si umějí cokoliv vyguglovat, když nepoznají kachnu od husy, že zeleninu i ovoce je nutné vypěstovat a že slepička skutečně snáší vejce.“

Přihlaste se včas!

Školička na farmě otevírá v září a začala již přijímat přihlášky registrace. Školička na farmě řeší i současné problémy s nedostatkem počtu míst v mateřské škole a pomáhá dřívějšímu návratu rodičů z rodičovské dovolené do zaměstnání. Rovněž reaguje na zvýšenou poptávku rodičů z Ostravy, kteří se snaží skloubit svou profesi s kvalitní a hlavně flexibilní péčí o malé dítě, pro které je důležitý individuální přístup a možnost postupné adaptace v menším dětském kolektivu. Proto je pro ně velkým přínosem i strategické umístění školky na ulici Polanecké poblíž sjedu z Rudné a dálnice. Není vyloučeno, že provoz spustí školička už v srpnu.

Školička na farmě již přijímá registrace. Vzhledem k velkému zájmu jsou místa limitována. Zajistěte své dítě od 2 do 6 let na školní rok 2018/2019 se slevou a včas. Využijte akční slevu na Školkovné v měsíci červnu a zaváděcí ceny! Sleva 800 Kč! z uvedených cen na každý měsíc do konce roku při registraci do konce června!  Kontakty: skolickanafarme@email.cz www.skolickanafarme.cz

Lenka Novotná