OSTRAVA HLÁSÍ REKORDNÍ INVESTICE DO VODOVODNÍ A KANALIZAČNÍ SÍTĚ

Částkou přesahující půl miliardy Kč přispěla v roce 2016 společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) na obnovu a rozvoj vodovodní a kanalizační sítě v Ostravě. Je to o téměř 50 mil. více než v roce 2015. Nejvyšší částku, skoro 400 mil. Kč, představují investice města Ostravy do vodovodů a kanalizací, které jsou hrazeny z nájmu placeného společností OVAK. Zbylé prostředky investovala společnost do oprav a modernizace přímo ze svého rozpočtu.
V Ostravě je vodovodní a kanalizační síť v majetku města. OVAK je provozní společnost, která platí za využívání sítě nájem. Ten město investuje zpět do oprav a modernizace. V OVAKu má navíc město významný vlastnický podíl.
„Objem peněz určených na obnovu a rozvoj sítě je v Ostravě dlouhodobě na úrovni, který zajišťuje udržitelnost stavu infrastruktury, o čemž svědčí i výrazné a dlouhodobé snižování ztrát vody a příznivý vývoj poruchovosti. Spolupráce OVAKu a města je v Ostravě nadstandardní a odpovídá tomu i stav sítě a úroveň poskytovaných služeb občanům, řekl generální ředitel společnosti OVAK Petr Konečný.
Část investic šla v roce 2016 i do rozvoje moderních technologiích. Pokračovalo testování čištění vodovodního potrubí směsí ledu a soli. Tento způsob čištění měl premiéru právě v Ostravě. OVAK dlouhodobě pracuje i na rozvoji dálkového odečtu vodoměrů, který už v Ostravě běží ve zkušebním provozu. Neustále se také rozvíjí online zákaznicky účet, který využívají tisíce Ostravanů.
V rámci plánování investic zohledňují v OVAKu jako jedno z hlavních kritérií vliv na životní prostředí. V letošním roce plánuje společnost nákup 4 vozidel na CNG a jednoho auta na elektropohon. Pořízen bude i moderní kanalizační vůz za skoro 5 mil. Kč.

(nm) TZ