Odborníci radí: Na dovolenou? Pouze s perfektně připraveným autem

Prázdniny jsou v první polovině, a přípravy na dovolenou nekončí jen u nákupu potřebných věcí v supermarketu. Aby cesta proběhla bez komplikací, vyplatí se věnovat čas přípravě automobilu, a to v dostatečném předstihu. Mezi důležité činnosti patří kontrola stavu a tlaku pneumatik, doplnění provozních kapalin, kontrola chlazení motoru a klimatizace.

Při cestách v létě, kdy je auto vystaveno vysokým teplotám, se vyplatí nechat si vozidlo zkontrolovat před cestou. Nejen letní teploty, ale i délka cesty a stání v kolonách, ovlivńuje mnoho aspektů, například spotřebu provozních kapalin, oleje,” říká technický poradce ProfiAuto Lubomír Kroužílek a dodává, že při dlouhé cestě může být spotřeba oleje v motoru mnohem vyšší než obvykle.

Rozhodně se nevyplácí dojíždět v létě starou sadu zimních pneumatik se vzorkem nižším než 4 mm, zejména na cesty k moři. „Zimní pneumatiky se při vyšších teplotách přehřívají a může dojít k defektu. Navíc prodlužují brzdnou dráhu a zvyšují spotřebu paliva,” zdůrazňuje Kroužílek a totéž zdůrazňuje pro řidiče, kteří se na cestu vydaji s podhuštěnými pneumatikami. Dobrou radou je přikoupit si sadu na rychlou opravu pneumatiky a pohlídat si tlak náhradního kola.

Své si v létě vybere také chlazení motoru. „Než se vydáte na cestu, zkontroluje si chlazení a funkčnost ventilátoru,” radí Kroužílek. Řidiči by neměli zapomenout na kontrolu hladiny a případné doplnění chladící kapaliny. Vyplatí se také vzít si minimálně litr destilované vody na dolití do chladiče, případně do ostřikovačů.

Naložené auto má vliv na chování brzd. V serpetinách se brzdová kapalina dostává na teplotu přes 200 °C a brdzové destičky až na 500 °C. Kontrola stavu bzrdového obložení, stejně jako ruční parkovací brzdy je tedy před cestou velmi důležitá. Cestování přes noc pak vyžaduje perfektní stav světel. Nepodceňujte proto stav osvětlení a seřízení předních světel.

Klimatizace, pokud se pokazí, vám může značně znepříjemnit cestu. Vyplatí se tedy klimatizaci před cestou zkontrolovat, vyčistit a dezinfikovat.

Odborná kontrola v autoservise je jedna část přípravy. Druhá část se týká povinné výbavy, jako jsou náhradní žárovky, rezervní litr motorového oleje, dovybavení lékárničky, výstražný trojúhelník, reflexní vesty a přípravy sebe samých, od prostudování trasy a zjištění dopravních omezení po koupi stínítek pro děti a tekutin pro spolucestující.

Prohlídka auta před dlouhou cestu pomáhá předcházet komplikacím, které se mohou při cestě vyskytnout a jejich náprava, zejména v zahraničí, výrazně prodražit. A řidiči umožňuje klidnou a soustředěnou jízdu,“ dodává Kroužílek.

K těmto účelům mohou řidiči také využít bezplatné servisní prohlídky. Pečlivá příprava vozidla na cestu se určitě vyplatí, ale přesto se může stát, že se během cesty vyskytne problém, který je třeba vyřešit v autoservise. Pro řidiče cestující v Česku, na Slovensku nebo Polsku může být užitečná aplikace do mobilního telefonu ProfiAuto, která umožní řidičům najít ProfiAuto Servis a zajistit si odborný servis či opravu.

(nm)