O OZDRAVNÉ POBYTY DĚTI NEPŘIJDOU

Vedení radnice Mariánských Hor a Hulvák zajistilo dětem z mateřských škol náhradní termíny za zrušené ozdravné pobyty, které byly odvolány v době koronavirové krize. První děti odjedou již v srpnu.

Období mimořádných opatření nemile zasáhlo děti a jejich rodiče, kteří v březnu relaxovali v horském hotelu Bauer v obci Bílé a vzhledem k přijatým mimořádným opatřením museli všichni pobyt po pár dnech opustit. Další dva dubnové termíny, plánované v luhačovickém hotelu Adamantino, musely být rovnou zrušeny.

„Nešlo jen o dny strávené s kamarády na horách. Pro děti z Mariánských Hor a Hulvák představují ozdravné pobyty především únik před znečištěným ovzduším, smogem a prachem. Z velké části budeme pobyty financovat ze zdrojů městského obvodu, pomůže nám ale taky dotace z města, které možnost čerpat finanční prostředky prodloužilo. Především v této době, kdy děti byly prakticky dva měsíce zavřené doma a také prázdniny budou mít pravděpodobně maličko jiné než v předchozích letech, považujeme za potřebné jim umožnit vycestovat za čerstvým vzduchem,“ řekl starosta Patrik Hujdus.

Rodinám všech dětí tak byly nabídnuty termíny nové v lehce upravené formě. Účastníci původně prvního turnusu, kteří nuceně nedokončili pobyt v hotelu Bauer, se vrátí na stejné místo. Vzhledem k tomu, že se jednalo zároveň o pobyt lyžařský, pojedou tentokrát na přelomu listopadu a prosince. Pro druhý a třetí turnus, které se z důvodu vyhlášeného nouzového stavu neuskutečnily vůbec, museli z kapacitních důvodů pracovníci radnice najít nové lokality.

Některé děti tak vyjedou již 10. listopadu do rekreačního areálu Mountain Resort Morávka uprostřed Beskyd. Morávka je ideálním místem pro výlety do přírody i sportovní aktivity. Díky množství atrakcí si pobyt užijí i ti nejmenší hosté – je tu pro ně hřiště, brouzdaliště a venkovní koupaliště. Další skupina dětí s doprovodem rodičů stráví týden od 22. listopadu ve wellness hotelu Mesit, nedaleko přehrady Horní Bečva, v jehož okolí se nachází krásná příroda a lesy, vhodné k procházkám i k houbaření.

„Zároveň jsou v plném proudu přípravy na ozdravně adaptační pobyty pro prvňáčky v Chorvatsku, plánované na počátek září, které naše radnice jako jediná v republice několik let pořádá,“ doplnil Patrik Hujdus. Podle starosty plánuje vedení radnice uspořádat také adaptační pobyt pro prvňáčky, kteří do Chorvatska z různých důvodů vycestovat nemohli. Ti by se měli se svými rodiči zúčastnit tří adaptačních dnů na začátku září v Morávce, kde pro ně radnice ve spolupráci se Základní školou Gen. Janka připravuje speciální program.

(ab) Zdroj: Město Ostrava