Nové tramvaje přinesou nový rozměr komfortu cestování

Od roku 2018 se Ostrava dočká úplně nového požitku z jízdy tramvají. Důvodem je nákup až 40 nových plně nízkopodlažních tramvají švýcarské firmy STADLER, které zajistí vyšší standard kvality a bezpečnosti pro cestující v Ostravě. Na výrobě jedinečných tramvají se v maximální možné míře budou podílet také Češi.

Tramvaje STADLER budou na území Ostravy přepravovat cestující jako první svého druhu v České republice. Dopravní podnik Ostrava zadal v rámci veřejné zakázky náročné podmínky především v ohledu zvýšení komfortu a bezpečnosti cestujících. Kvalitní švýcarské tramvaje budou projekčně upraveny v české pobočce firmy STADLER. „Chceme zavést úplně nový rozměr jízdy tramvají. Bezpečnější, pohodlnější a tišší městskou hromadnou dopravu pro Ostravu. Věřím, že naší cestující budou s tímto rozhodnutím spokojení a nová moderní vozidla ocení,“ říká předseda představenstva Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys. „Tramvaje pro Ostravu dodáme v maximální kvalitě. Použijeme k tomu naše nejlepší zkušenosti a nejmodernější technologie“, doplňuje výkonný viceprezident pro marketing a prodej STADLERu, Peter Jenelten.

Švýcarské tramvaje budou dodány s konkrétními technickými parametry, které byly požadovány. „Zvolili jsme středně kapacitní tramvaje o délce necelých 25 metrů. Omezíme tak provoz spřažených souprav, a zároveň můžeme lépe reagovat na aktuální poptávku, to vše samozřejmě s větším komfortem a bezpečím pro naše cestující,“ doplňuje Daniel Morys.

Nejen maminkám s kočárky a vozíčkářům jistě udělá radost 100% nízká podlaha v interiéru nových vozů. Tramvaje budou dále vybaveny kamerovým a informačním systémem (LCD monitory). Pohodlí pro cestující zase podpoří USB konektory k nabíjení telefonů a tabletů nebo moderní klimatizace a topení. O tišší provoz se postarají otočné podvozky s lepším dvojitým odpružením. Novinkou bude v Ostravě také mazání kol tramvají, které přispěje k tišší a klidnější jízdě. Tramvaj STADLER může přepravovat až 188 osob, z toho 61 se může pohodlně usadit.

První tramvaj toto typu bude přivezena za rok, tedy v únoru 2018. Pokud všechny testy dopadnou dobře, první cestující se touto supermoderní tramvají svezou už v srpnu téhož roku.

První návrh vzhledu nové tramvaje švýcarské firmy Stadler.

„Teď budeme asi dva měsíce pracovat na doladění konečné podoby tramvaje. Ostrava má právo mluvit do toho, jak bude vypadat vůz, který by měl být tváří města. A může si vymyslet i originální název,“ říká Peter Jenelten, viceprezident pro marketing a obchod spol. STADLER.

NM,