Nové Ostravské kalendárium nabízí řadu zajímavostí z loňského roku

Na konci ledna vyšla publikace Ostravské kalendárium 2019. V chronologickém přehledu přináší výběr událostí za uplynulý rok z politického, společenského, kulturního a sportovního života. Tentokrát nabízí rekordní rozsah 131 stran a připravil ji kronikář města Ostravy Martin Juřica ve spolupráci s členy komise muzejní, letopisecké, názvoslovné a heraldické Rady města Ostravy.

Publikaci pokřtili v úterý 28. ledna v prostorách městského archivu v Přívoze ostravský primátor Tomáš Macura a ředitelka archivu Hana Šústková.

První ročník kalendária vyšel již v roce 1997. Jedná se o ostravský unikát, žádné jiné město podobné kalendárium nevydává. Sám v něm často listuji a vzpomínám na události předchozího roku,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

Rok 2019 se nesl ve znamení 30. výročí listopadových událostí roku 1989 a 170 let od založení Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Oslavy sametové revoluce připomněla celá řada akcí, jejichž většina byla součástí projektu SametOVA!!! Patřily mezi ně např. rozhovory s významnými ostravskými osobnostmi, veřejná diskuze všech žijících primátorů Ostravy, streetartový happening a výstavy připravené Ostravským muzeem a Archivem města Ostravy.

Vyvrcholením oslav byl čtyřdenní program na Masarykově náměstí. Ve speciálně upraveném prostoru si mohli návštěvníci vyslechnout dobové rozhlasové záznamy, prohlédnout fotografie, novinové články a vychutnat bohatý doprovodný program.

Mezi nejvýznamnější vloni dokončené stavby patří například budova Smart Innovation Center Ostrava a komunikace na Mostní a Rudné ulici.

Také v roce 2019 získali umělci působící nebo hostující v ostravských divadlech významná ocenění: Cenu divadelní kritiky obdržela Pavla Gajdošíková z Divadelní společnosti Petra Bezruče a Ceny Thálie převzaly operní pěvkyně Kateřina Kněžíková a sólistka souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského.

Nejvýznamnějšími sportovními událostmi roku 2019 byly mistrovství světa v para hokeji, mistrovství světa juniorů do 20 let v hokeji v Ostravar Aréně, atletický mítink Zlatá tretra, turnaj v beachvolejbalu J&T Banka Ostrava Beach Open nebo časovka světového poháru v silniční cyklistice Czech Tour 2019.

Orientaci v jednotlivých záznamech při vyhledávání informací usnadňují rejstříky – jmenný, institucí a též přehled akcí k významným výročím. Kalendárium, doplněné fotografiemi, které vychází v nákladu 500 kusů, bude v omezeném množství bezplatně k dostání v informačních centrech společnosti Černá louka, Archivu města Ostravy, Knihovně města Ostravy, Moravskoslezské vědecké knihovně, Ostravském muzeu a antikvariátu a galerii Fiducia.

V elektronické podobě bude Ostravské kalendárium 2019 přístupno na adrese: https://amo.ostrava.cz, v oddíle publikace.