NOVÁ VELKÁ JMÉNA COLOURS OF OSTRAVA: POST-ROCKOVÍ MOGWAI A ZASNĚNÝ XAVIER RUDD

Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava hlásí dvě nová velká jména pro rok 2019: do industriálního areálu Dolních Vítkovic přijede v červenci skotská formace Mogwai, jedna z nejdůležitějších post-rockových kapel hudební historie. Z Austrálie pak do Ostravy přiveze svůj podmanivý folk rock úspěšný písničkář Xavier Rudd.

„Mogwai ani po letech nevykazují známky tvůrčího útlumu. Stále dokážou diváky zmrazit drtivou, přesto nádhernou a emotivně vygradovanou, art rockově vynalézavou a dynamickou hudbou,” přibližuje Mogwai ředitelka festivalu Zlata Holušová. “Xavier Rudd, charismatický kytarista, perkusista, hráč na didgeridoo a foukací harmoniku má copyright na povznášející melodické a hluboce upřímné skladby, v nichž se prolíná folk rock s tribálním groove, reggae a popem druhu Paula Simona,” doplňuje Zlata Holušová.

„Budou vám krvácet uši, ale majestátní hudba, jakou dokážou zahrát snad jen oni, vám rány během chvíle zacelí,“ napsali kdysi o kapele Mogwai, která spoléhá převážně na instrumentální, melancholicky zabarvené kompozice pohybující se od krásy k chaosu. Nové zdařilé album Every Country’s Sun potvrdilo, že Mogwai zůstávají relevantní současnou kapelou. „Tato deska ukazuje, že v nich je ještě spousta života, že se mění a rozvíjejí, i když nezapomínají na minulost. Co je ale nejdůležitější: stále vytvářejí zajímavá a zásadní alba,“ dočteme se v recenzi na musicOMH. Navázalo na ně soundtrackové album Kim spojené s americkým filmem režiséra Jonathana Bakera, a Mogwai tak pokračují ve spolupráci s filmaři. Jejich skladby zazněly v mnoha televizních seriálech – Sex ve městě, Les Revenants nebo Kriminálka Miami – ve filmu The Fountain a v ceněných dokumentech Zidane: A 21st Century Portrait, Lost in France Before the Flood (spolu s Nine Inch Nails) nebo v alarmujícím BBC Atomic: Living in Dread and Promise o historii jaderného zbrojení. „Rozhodně nejsme mainstreamová kapela, nosíme v sobě také punkový postoj a chráníme si tvůrčí svobodu,“ tvrdí leader a kytarista skupiny Stuart Braithwaite.

Jeden z nejuznávanějších australských hudebníků Xavier Rudd zůstává už dvacet let neochvějně pevný ve svých názorech na ochranu přírody, úctu k Aboridžincům a lidské svobodě. Vášnivý surfař tepe do politiků, nadnárodních korporací, populistů a nešvarů současného světa. Spolupracuje s OSN, mnoha neziskovými organizacemi a mezi své přátele řadí bývalého súdánského dětského vojáka Emmanuela Jala, dnes respektovaného rapera. Xavierova alba získala mnoho australských hudebních cen a úspěšně se prodávají po celém světě. Xavier Rudd se narodil do smíšené evropsko-australské rodiny a jeho prababička pochází z aboridžinského národa Wurundjeri. „Hudba je můj kostel a aboridžinská kultura mým náboženstvím,“ tvrdí Xavier, pro něhož je hra na didgeridoo tím nejpřirozenějším vyjádřením vztahu k Aboridžincům.