Nekonečná párty jménem Stodolní ulice

Ostrava se z černého města postupně měnila v zelenou metropoli zábavy. Dnes je u turistů vyhledávaná nejen pro svou průmyslovou historii, ale obzvláště pro známou Stodolní ulici, která nejen cizincům slouží jako oslava nejrůznějších příležitostí, a pokud není k oslavě důvod, takzvaná „Stodo“ sama nabídne hned několik důvodů, proč nejít spát. Jak moc se liší její stará verze od nové?

Mnoho návštěvníků ani netuší, že samotný název kdysi označoval stodoly se zvířaty, kterých byla plná celá ulice. Stodolní tak sloužila jako místo s hospodářskými zvířaty. Až v roce 1890 se zde začaly stavět obytné prostory sloužící pro nové hotely. Za první se považují Hotel Slávia a Hotel Brioni. Umožnily nově obydlené ulici zábavu díky čepování piva a pořádání hudebních událostí. K hotelům se přidávaly v roce 1999 alternativní kluby, které podpořily oblíbenost této ulice.

Dnes na „Stodo“ uslyšíte různé hudební žánry, ať už to jsou komerční skladby nebo starší ověřené hity, jedno je jasné-každý si najde to své. Přes šedesát klubů ulice nabízí i restaurace, fast foody a také čajovnu. Nejmladším music klubem je Maják Lighthouse, který letos v létě oslaví své třetí narozeniny. Za jeho poměrně krátké fungování pořádal afterparty pro mnoho ostravských akcí jako jsou Colours of Ostrava nebo Oldies festival. Navíc nedávno se zde uskutečnila párty České pirátské strany. Tento klub nám dokazuje, že i nekomerční hudba je mezi mladou populací oblíbená. Připravuje také tématické noci plné hudby a tance.

Stodolní ulice spojuje nadšence muziky a dobrého pití. Zde se potkává mladá generace se starší a také cizinci s místními. Ukazuje kontrast bohatých, kteří se dávají do řeči s místními bezdomovci, protože právě tato ulice vynáší nejvíce peněz. Nabízí slávu okolním muzikantům, kteří přímo na ulici hrají na kytaru. Kromě zábavy zde narůstá i kriminalita společně s násilím. Mnozí Ostravané uvádějí, že i když z ulice vymizela hospodářská aktivita, i dnes se zde setkávají se zvířecím chováním, avšak každý si na stodolní najde pozitivní i negativní stránky. Snad Ostrava nebude do budoucna viděna pouze jako město s párty ulicí, ale zapíše se jako zelená královna České republiky (s párty ulicí..).