Nejohroženější ptáky světa vypustili do přírody

Ostravská zoologická zahrada se zapojila do dalšího repatriačního projektu. K mláďatům dravců a sov, které zoo dlouhodobě a zdarma poskytuje pro vypuštění do volné přírody, přibyli i tři mladí ibisi skalní – zástupci jednoho z nejohroženějších ptáků světa – jež posílí divokou populaci v jižním Španělsku.

Ibis skalní se v minulosti vyskytoval v Evropě (Švýcarsko, Německo, Rakousko, Španělsko, Itálii), severní Africe a na Středním východě. V důsledku ztráty přirozeného prostředí, ilegálního lovu a kladením otrávených návnad došlo na mnoha místech k jeho vyhubení. Koncem 20. století se objevily další hrozby – používání insekticidů a elektrické vedení. Ve volné přírodě dnes žije pouhých asi jen 500 jedinců, čímž se tito ptáci řadí k nejohroženějším druhům na světě.

V Červeném seznamu je tento druh zařazen v kategorii kriticky ohrožený. Naprostá většina ptáků žije v Souss-Massa National Park and Tamri v Maroku, zbytek přežívá v polodivoké populaci v Turecku. Evropské zoologické zahrady chovají celkem asi 1200 jedinců. Ostravská zoo se zapojila do projektu Proyecto eremita zaštiťovaný ZooBotanico de Jerez ve Španělsku. Cílem projektu je obnova volně žijící populace těchto vzácných ptáků v oblasti Andalusie.

Tři letošní mláďata (jeden samec a dvě samice) vylíhnutá v Ostravě již odcestovala v rámci Evropského záchovného programu (EEP) do jižního Španělska. „Naše zahrada chová ibisy skalní od roku 2008 a od té doby je také zapojena do Evropského záchovného programu. Za tuto dobu odchovaly naše páry už 22 mláďat. Zbylých 19 bylo na doporučení koordinátora EEP programu převezeno do jiných zoologických zahrad,“ popisuje zooložka Adéla Obračajová.

(nm) Foto: Pavel Vlček a Sylva Firlová