NÁVŠTĚVY PRVNÍCH MALÝCH OSTRAVANŮ

Je každoroční tradicí, že ostravský primátor a resortní náměstek pro zdravotnictví navštěvují první narozené občánky a jejich maminky s trvalým bydlištěm v Ostravě. Letos primátor Tomáš Macura ve Fakultní nemocnici Ostrava předal dárkové poukázky v hodnotě 4 tisíce korun na nákup zboží v ostravském obchodním centru, kytku, plyšáky a bonboniéru mamince malého Jáchyma Švásty.

Jeho rodiče – Alena a Michal – se dočkali svého prvního potomka první lednový den dopoledne.

„Přeji vám, ať se vám oběma dobře daří a ať je Jáchym zdravý,“ blahopřál primátor mamince. „Pro syna tady máme dva plyšáky lemurů, kteří žijí v ostravské zoologické zahradě a jsou výjimeční, tak se na ně přijďte brzy podívat,“ dodal primátor.

Alena Švástová žije s manželem Michalem v Moravské Ostravě, kousek od Husova sadu. „Jsme spolu už devět let, manželé jsme tři roky. Jméno jsme vybírali tak, aby bylo křesťanské, a Jáchym se nám líbil nejvíce,“ prozradila maminka. Už se těší na procházky s kočárkem. „Určitě malého vezmu do Komenského sadů, nejen v kočárku, ale už mám nachystaný i šátek, v němž jej budu nosit. Chci moc poděkovat za skvělou péči ve Fakultní nemocnici, personál je tady skvělý,“ vyjádřila své díky Alena Švástová.

Resortní náměstek Zbyněk Pražák se dnes odpoledne v Městské nemocnici Ostrava setkal s maminkou malého Richarda Poruby Denisou a tatínkem Zdeňkem, kteří mají trvalé bydliště v Ostravě-Porubě.

Také v tomto případě mezi dary nechyběly dárkové poukazy na nákup zboží, dětská kosmetika z nemocniční lékárny, plyšáci, kytka a bonboniéra.

„Je to naše první miminko. Jsme sice z Poruby, ale slyšela jsem na porodnické oddělení městské nemocnice jen samou chválou, proto jsem se rozhodla rodit tady. Jsem opravdu spokojena, vše je tady perfektní,“ zářila Denisa Porubová.

„Přeji vám oběma hodně zdraví a věřím, že nezůstane jen u jednoho miminka. Počet obyvatel našeho města trochu klesá, tak bych si přál co nejvíce takových krásných miminek,“ řekl s úsměvem Zbyněk Pražák.

Jméno vybrala maminka podle kamaráda z dětství. „Když jsem byla malá, kamarádila jsem se s klukem a maminka na něho vždycky volala „Rišánku“. Moc se mi to líbilo a řekla jsem si, že když budu mít jednou syna, chci, aby se jmenoval Ríša,“ dodala Denisa Porubová.

V MNO se vloni narodilo 1621 dětí, 781 holčiček a 840 chlapečků, ve 13 případech se jednalo o dvojčata.

Obou návštěv se zúčastnili také ředitelé nemocnic – ředitel Petr Vávra se setkal s maminkou ve FNO a ředitel Petr Uhlig v Městské nemocnici Ostrava.

(ab)