Národní divadlo moravskoslezské nese velmi špatně aktuální zákazy

Můžou dohrát generálku a premiéru  komedie Andrzeje Saramonowicze Testosteron a dnes budou hrát baletní Rossiniho karty. O týden se prodlužuje zákaz pro opery a muzikály a od pondělí nehraje činohra a balet.

Je jasné, že se v této chvíli musí všechna představení od 12. do 25. října zrušit. Není možné říci, zda některá nahradí, budou se snažit. Divadlo prosí o trpělivost majitele vstupenek – vše budou vyřizovat postupně. Paradox: Gogolova komedie Revizor byla zastavena u druhé generálky v březnu a nyní nebude mít v termínu ani odloženou premiéru (měla být v Divadle Antonína Dvořáka 24. října).

Rozzlobená je už od minulého týdne Gabriela Petráková – šéfka souboru opereta/muzikál, kterému se zákaz prodlužuje o týden a který rozhodně nemá zkoušky do 10 lidí:

„Je to velký chaos – rušíme představení, přeplánováváme zkoušky. Přijde nové opatření a zase plány přepracováváme…. Umělci na  volné noze jsou zase bez práce a nikdo jim neřekl, na jak dlouho. Nikdo nám není schopen říct, kdy to skončí. Jeden z našich stěžejních umělců  – externistů (na kterých stavíme náš repertoár!)  se už rekvalifikoval na truhláře, druhý začíná pracovat jako hrobník,“ řekla. (Jak už z vysílání ČT24 víte, jako truhlář začal pracovat Tomáš Savka)

Ředitel NDM Jiří Nekvasil k tomu dodává: ,, My to  neseme velmi špatně. Sezónu jsme začali s novou nadějí, cítili jsme i přes pokles návštěvnosti krásnou atmosféru, cítili jsme, že lidé do divadla chodit chtějí a divadlo potřebují. A teď to musíme zase zavřít? Opatření nám připadají chaotická, nepromyšlená, ale my se jimi musíme řídit.

Velkým paradoxem je, že třeba svatby se dlouho plánují a proto mají omezení ohlášená předem dva týdny, ale u organismu, jakým je divadlo, se to dělá hned. Divadlo má plány ještě delší, na dva i více let dopředu, hrací plány j i plány zkoušek jsou pak na celou sezónu. Pro nás je strašně důležité zkoušet,  abychom pak mohli naskočit do normálního režimu a zase hrát.

Inscenace, které jsme naposledy hráli v březnu, nemůžeme znovu nabídnout divákům ze dne na den, je nutné je znovu nazkoušet. Ale jak to vypadá, nemůžeme ani to – pokud tedy platí, že se v divadlech zakazují vnitřní aktivity nad 10 lidí. Počkáme si na písemné rozhodnutí vlády.

Před dvěma týdny zaznělo, že divadla jsou bezpečná, že tam žádná ohniska nejsou. Pak najednou přišel zákaz zpěvu na dva týdny  – to se zásadně dotklo našich dvou souborů, opery a muzikálu. Respektovali jsme to, zařídili jsme se a provedli operativně změny v nabídce pro diváky, ale  teď je tu další změna. Já jen věřím, že důvěru diváků neztratíme. Začátek sezóny byl opravdu velmi příjemný.

Doufám také, že nám stát výpadek tržeb opravdu nahradí tak, jak to slíbil. Více než 90%  peněz, které máme od našeho zřizovatele – od města Ostravy – jde na mzdy zaměstnanců včetně herců a uměleckých pracovníků. Z tržeb hradíme další provoz. Problémem je ale dnes zase jejich pokles v důsledku nejistoty diváků. A samozřejmě spousta umělců je na volné noze a jsou závislí na práci pro nás i jiná divadla. Těm nejdou ani mzdy a mnozí z nich už museli nastoupit na jinou práci. Ta nejistota bez konce nás ubíjí,“

(nm)