NÁRODNÍ DIVADLO MORAVSKOSLEZSKÉ LÁKÁ MLADÉ UMĚLCE A STUDENTY DO MEZINÁRODNÍHO „DĚJEPISNÉHO“ DIVADELNÍHO PROJEKTU Resistance! mladý festival evropské moderní historie

Dějepis a divadlo? Ano! Národní divadlo moravskoslezské se zapojilo do mezinárodního projektu, jehož cílem je představit historické událostí 20. století, umělecky je zpracovat do podoby divadelního představení a zpestřit tak výuku dějepisu. Za NDM program organizuje Ateliér pro divadelní vzdělávání a mladí lidé od 16 do 23 let se stále ještě mohou stát jeho součástí! Přihlásit se mohou mladí herci, studenti uměleckých škol, ale i divadelní nadšenci. Přihlašovací formulář je na webu NDM v sekci Ateliér (nebo přímo zde: bit.ly/opencallResistance). Uzávěrka přihlášek je v příštím týdnu.

„Projektem chceme podpořit společnou kulturu vzpomínání, vzájemného porozumění a dialogu mezi mladými lidmi ze šesti zemí Evropské unie. Společně si účastníci připomenou důležité historické milníky a politické změny 20. století. Tým z každé země připraví jednu inscenaci, která připomene konkrétní historickou událost dané země – má to být významný akt odporu z moderní historie,“ přibližuje lektorka Ateliéru při NDM Tereza Strmisková.

,,Ve většině evropských zemí se dějepis zaměřuje především na vlastní dějiny a mladí lidé nemají až tak dobré znalosti o širším kontextu dějin Evropy; nevědí toho mnoho o mezinárodních aspektech společných evropských dějin. Pochopit složitost současné evropské společnosti je ale hlavně pro mladší generace nemožné právě bez znalosti a pochopení složitého historického vývoje a vyprávění. Každý ze států si v našem projektu vybral jedno téma, jeden úsek dějin, který měl/má mezinárodní přesah. My jsme zvolili pražské jaro roku 1968 a soustředíme se na významný akt odporu Jana Palacha, Jana Zajíce a Ryszarda Siwiece, kteří se na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy během let 1968 a 1969 upálili. Součástí inscenačního projektu je také sociologický průzkum, na kterém spolupracujeme s katedrou sociologie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Chceme zjistit, jak se mladí lidé staví k tak zásadnímu činu, jakým sebeupálení je, co o kontextu pražského jara vědí a jak to vnímají svou optikou – očima lidí narozených ve 21. století,” rozvedla lektorka Tereza Strmisková.

Do konce roku 2023 vzniknou v partnerských zemích inscenace, v roce příštím pak každá partnerská organizace uspořádá mezinárodní festival, jehož náplní budou nejenom inscenace všech partnerů, ale také tematické diskuse o nich.

Témata partnerských zemí:

Nizozemsko: proces dekolonizace

Česká republika: pražské jaro 1968

Francie: květen ’68

Portugalsko: karafiátová revoluce 1974

Slovinsko: rozpad SFR Jugoslávie

Itálie: odboj a pomsta

Partneři projektu – divadla: Gledališče Glej (Slovinsko) Ateliér NDM (Česká republika) delleAli Teatro (Itálie) Het Stichting Theaterschip (Nizozemsko) Theatro Circo (Portugalsko) Paul-Valéry Montpellier 3 University (Francie)

Akce je spolufinancována Evropskou komisí v rámci programu Kreativní Evropa, Kultura. Za obsah tohoto sdělení odpovídá výhradně autor a v žádném případě nereprezentuje názory Evropské komise.

Foto: Ilustrační, autor: NDM

(ab)