Na pomoc NP České Švýcarsko vyjelo z Moravskoslezského kraje 36 hasičů

Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Z centrálních stanic Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) ve Frýdku-Místku a Ostravě-Zábřehu vyjelo na začátku tohoto víkendu celkem 36 profesionálních a dobrovolných hasičů se 13 zásahovými a dopravními vozidly do Hřenska pomoci likvidovat rozsáhlý požár v NP České Švýcarsko.

 V noci z pátku na sobotu 30.7.2022 tak vyjel z Frýdku-Místku pod velením npor. Mgr. Davida Hrbáčka, velitele stanice HZS MSK v Nošovicích, hasební odřad (se třemi segmenty), který tvoří 27 hasičů a 10 vozidel.

Bylo do něj vybráno 17 profesionálních hasičů ze dvou územních odborů (okresů) HZS MSK – Karviná a Frýdek-Místek – a 10 dobrovolných hasičů ze dvou jednotek SDH – Brušperk a Jablunkov (obě okres Frýdek-Místek). V týmu je i jediná hasička (22 let) – je součástí brušperské jednotky dobrovolných hasičů. Odřad již dojel v pořádku do cíle – do Hřenska.

pozarNPhasiciodradHZSMSK_FrydekMistek (4)
Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Z Ostravy-Zábřehu vyjely v sobotu 30.7.2022 ráno pod velením npor. Ing. Lukáše Poppa, velitele stanice HZS MSK v Ostravě-Porubě, dva dopravní automobily se sedmi hasiči z HZS MSK. Vystřídají unavené kolegy v čerpacím odřadu HZS MSK.

Ti se od středy pomocí velkoobjemového čerpadla Somati a tří kilometrů širokých hadic (průměr 150 mm) zapojili do dálkové přepravy vody – první dva dny (středa+čtvrtek) z řeky Kamenice do sedm kilometrů vzdálené obce Mezná (s dalšími pěti Somati), od pátku pokračují v dopravě vody z řeky Kamenice až k Pravčické bráně s délkou vedení přes 4 km (Sigma, Somati, tři přenosné stříkačky).

Z Ostravy-Zábřehu ještě v pátek vyjeli do Hřenska jedním vozidlem dva specialisté HZS MSK, kteří se zapojí do IT podpory tamního krizového štábu.

Video z nočního odjezdu hasebního odřadu z Frýdku-Místku (Tomáš Lach, HZS MSK): https://youtu.be/ukPCxeCBguM

 

(nm)