Na náměstí voněla vánoční polévka

Stal se z toho pěkný zvyk. V předvečer Vánoc rozdávají na Masarykově náměstí polévku potřebným zástupci magistrátu a městských obvodů. Letos se této úlohy zhostili 21. prosince odpoledne náměstci primátora Michal Mariánek a Zbyněk Pražák, starostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová a radní z Ostravy-Jihu Markéta Langrová.

Celkem 60 litrů speciální holandské hrachovky, jíž si někteří pletli s kapustnicí, navařili v kuchyni Domova se zvláštním režimem Přístav I v Kunčičkách, která je centrální kuchyní pro Armádu spásy, jež akci pořádala. „Je to asi 180 standardních porcí,“ odhadoval ředitel střediska Armády spásy na Fifejdách Jiří Vonšík, kolik lidí zahřeje obsah třech po okraj naplněných várnic. V chladném počasí a za vydatného sněžení přišla lidem horká polévka s chlebem obzvlášť k duhu.

„Armáda spásy má tři základní symboly,“ rozpovídal se Vonšík. „Jsou to mýdlo, spasení a právě polévka. Takže prezentujeme jeden z atributů, který je pro nás důležitý,“ vysvětlil symboliku tradiční akce. Jak prozradil, přítomnost zástupců města a městských obvodů na ní vítá nejenom jako projev podpory činnosti Armády spásy. „Pro lidi je to určitě překvapení, pro politiky pak dobrá příležitost vyjít ze svých kanceláří a setkat se s lidmi přímo na ulici. A také projevit účast s potřebnými,“ řekl Jiří Vonšík.

(nm) zdroj: text a foto Město Ostrava, www.ostrava.cz