NA HISTORII PŘED STO LETY ZAVZPOMÍNÁ NEJEN OSTRAVA, ALE TAKÉ JEJÍ PARTNERSKÁ MĚSTA

Město Ostrava pokračuje v oslavách sta let od vyhlášení samostatného československého státu a v připomínkách osmičkových výročí moderních dějin. Poté, co si připomněla srpnové události 1968 a Mnichovskou dohodu z roku 1938 vrací se v historii republiky ještě o dvacet let zpět.

V úterý 2. října byla ve foyer Nové radnice v  Ostravě zahájena výstava „Stalo se před 100 lety. Partnerská města vzpomínají společně“. Expozice je věnována historickým událostem roku 1918, a to nejen v Ostravě, ale také v partnerských městech Katowice a Košice. Výstavu připravil Archiv města Ostravy s Muzeem Historii Katowic a Archívom mesta Košice.

Prostřednictvím historických dokumentů – fotografií, map, plakátů i soudobého tisku – se návštěvníci mohou přenést do doby, kdy zanikala habsburská monarchie a německé císařství a ve střední Evropě se rodily nové národní státy. Katowice, Košice i Moravská Ostrava musely v té době řešit řadu obdobných problémů, plynoucích z hospodářského chaosu a rozvratu na konci 1. světové války.

Prezentované dokumenty zřetelně demonstrují, že cesty vedoucí k přičlenění těchto měst k československému a polskému státu byly značně rozdílné i různě dlouhé – od několika měsíců až po několik let. Proto také výstava pokrývá svým záběrem poměrně dlouhý časový úsek – od zlomového roku 1918 až do první poloviny 20. let 20. století. Návštěvníci mohou získat řadu zajímavých informací o hospodářském, společenském a politickém životě všech tří měst v uvedeném období, i o významných osobnostech, které se do dějin Katowic, Košic a Moravské Ostravy v té době nesmazatelně zapsaly.

Výstava bude veřejnosti přístupná až do konce října. Denně včetně víkendů od 8 do 18 hodin.

(ab) Zdroj:www.ostrava.cz