Most září v barvách trikolory

Sýkorův most se slavnostně rozsvítil na závěr Rozmarných slavností řeky Ostravice. Foto: Zdeněk Kamrla

Most Miloše Sýkory se poprvé předvedl s novým architekturním nasvícením 23. června po skončení Rozmarných slavností řeky Ostravice. Most svítí v barvách trikolory. Připomíná tak 100. výročí založení samostatného státu. Nasvětlení se může měnit podle potřeby a most může po setmění svítit bílou nebo modrou barvou, která patří ke znaku Ostravy.

Na konstrukci mostu bylo umístěno celkem 136 led svítidel, která osvětlují jak spodní, tak horní konstrukční části mostu. V současné době existuje několik možných variant nasvětlení, jejich počet i barevné provedení je možno v budoucnu měnit či doplňovat. Zatím bude svítit bíle, v barvách trikolory  nebo v modrých barvách.

„Těší mě, že se zakázku podařilo dokončit ještě před termínem, a že se most poprvé slavnostně rozsvítil na závěr Rozmarných slavnostní řeky Ostravice. Vybrali jsme barvy trikolory u příležitosti oslav stého výročí vzniku samostatného československého státu,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Architekturní nasvětlení Sýkorova mostu zrealizovala společnost Ostravské komunikace. Cena za provedení díla je 3,29 milionu korun bez DPH. Součástí zakázky jsou antivandal kryty, které ochrání světla před krádeží, poškozením i povětrnostními vlivy.

Dvaadevadesátimetrový, šestnáct metrů široký nýtovaný ocelový obloukový most přes Ostravici, který spojuje moravskou a slezskou část Ostravy, byl vybudován v roce 1914 na místě dřívějšího Říšského mostu z roku 1886. Kulturní památkou byl Ministerstvem kultury České republiky prohlášen v roce 2009.

(nm)