Moravský pochod do Prčic? Aspiruje na něj Štramberský Jasoň. Letos podruhé

Tuto sobotu se v Beskydech uskuteční patrně největší hromadná turistická akce na Moravě. Její pořadatelé se inspirovali známým pochodem Praha – Prčice a po úspěšné loňské premiéře založili tradici organizovaných turistických pochodů pro celou rodinu s názvem Štramberský Jasoň.  Na 11 tras v délce od šesti do 53 kilometrů lze vystartovat z Ostravy, Frýdku – Místku nebo Kopřivnice. Cíl je vždy na náměstí ve Štramberku. Cestou jsou k vidění přírodní i historické zajímavosti. Od tropických skleníků či Lišky Bystroušky na Hukvaldech až po štramberskou Trúbu a rozhlednu na nedaleké Bílé hoře.

Ačkoli název pochodu Jasoň evokuje známou postavu ze hry Dlouhý, Široký a Krátkozraký Divadla Járy Cimrmana, jde o podobnost čistě náhodnou. Hlavní pořadatel Rostislav Bažanowski  zvolil název turistické akce podle ohroženého druhu velkého motýla, který se vyskytuje právě ve Štramberku.

V cíli pochodu si lidé budou moci prohlédnout unikátní štramberský soubor lidové architektury, věž Trúbu nebo botanickou zahradu. „Účastníky určitě potěší i možnost provázat turistiku se zážitky, které běžně nabízí projekt Štramberské pikanterie. Ať už jde o ochutnávku známých perníkových uší nebo posezení v místním pivovárku,“ připomněla ředitelka Destinačního managementu Beskydy – Valašsko Konvičná.

Eva Kijonková