Mladí a nadaní s Janáčkovou filharmonií

Talentovaný ruský klavírista a dirigent Sergej Neller bude 8. února od 18 hodin v Domě kultury města Ostravy na koncertě přiléhavě nazvaném Debussy, Ravel, klavír a varhany dirigovat Janáčkovu filharmonii. Je také zdatným klavíristou s pěknou řádkou cen z mezinárodních soutěží na kontě.

Dynamický styl a hluboké hudební znalosti – to jsou jeho hlavní

Devizy, ale jeho talent se prokazatelně rozvíjí i na skladatelském poli. Když zkomponoval první operu Tintagiles, jako libreto využil „loutkovou hru“ Smrt Tintagila Maurice Maeterlincka, což je alegorický příběh dítěte bojujícího se smrtelnou chorobou. Opera přitáhla mezinárodní pozornost.

V Ostravě se představí na koncertě, který je příhodně zařazen do cyklu Jeunesses musicales aneb Hudební mládí. Za jeho řízení Janáčkova filharmonie doprovodí hned tři mladé, nadané muzikanty. Prvním bude slovenský klavírista Martin Chudada, loňský vítěz 54. ročníku Beethovenova Hradce. V jeho podání posluchači vyslechnou Lisztův První klavírní koncert. V Guilmantově Symfonii pro varhany k sólovému nástroji usedne Josef Kratochvíl, talent z Valašského Meziříčí. Trojici účinkujících doplní nadaná klarinetistka Kateřina Pašková z ostravské Janáčkovy konzervatoře

Šeherezáda pro sólový klavír

Rodák z makedonského hlavního města Skopje, vynikající klavírista Simon Trpčeski vystoupí 12. února v 19. hodin v ostravském Domu kultury v rámci cyklu Klavírních recitálů Janáčkovy filharmonie. Program jeho koncertu se ponese v romantickém duchu hudby 19. století.

Jedná se o soubor 66 drobných skladeb všemožných nálad a charakterů, ze kterých si pianista vybírá. Korsakovova Šeherezáda patří k nejobtížnějším skladbám pro symfonický orchestr. Ovšem ve verzi pro sólový klavír ji Ostrava zažije poprvé. Naskýtá se tedy jedinečná možnost nahlédnout na toto pozoruhodné dílo inspirované pohádkami Tisíce a jedné noci, plné exotiky a orientálních melodií trochu jinak. (ká)

(ká) foto zdroj: Opera musica