MLÁDĚ U SERVALŮ

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava se po několikaleté přestávce narodilo mládě servala. První týdny trávilo většinou skryté ve vnitřních prostorech, které nejsou veřejnosti přístupné, nyní už je ale mohou trpěliví návštěvníci pozorovat, jak postupně prozkoumává venkovní výběh.  

Mládě (samička) se narodilo už 15. dubna, ale první týdny po porodu zůstávalo se svou matkou v bezpečí vnitřní ubikace. Jeho rodiči jsou poměrně mladá zvířata, která v ostravské zoo tvoří pár od roku 2017. Obě zvířata jsme v rámci úzké spolupráce mezi zoologickými zahradami získali zdarma. Samce (*2016) jsme přivezli z německého Tierparku Aachen (Cáchy), stejně starou samici, která je geneticky velmi cenná, z partnerské Zoo Olomouc. Tříměsíční mládě je jejich prvním společným potomkem.

I proto byli chovatelé napjati, jak mladá samice zvládne svou mateřskou premiéru. Přestože je velmi plachá, jako prvorodička si počínala od začátku dobře a mládě v pořádku odchovává. Chovatelé samici s mládětem nijak nerušili a do odchovu nezasahovali. Dne 27. května provedli první kontrolu mláděte, kdy určili i pohlaví, při druhé kontrole 20. června mládě naočkovali.

(ab)