Mláďata u mangust trpasličích

V početné skupině mangust trpasličích v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava mohou návštěvníci pozorovat pět letošních mláďat – dvě starší z jarního vrhu a tři mladší narozené 7. července. Mangusty obývají expozici Tsavo, kterou najdou zájemci pod výběhy afrických zvířat. Venkovní výběh obývají společně s dikobrazy jihoafrickými.

Skupina mangust trpasličích v ostravské zoo má celkem 24 členů – devět samců, deset samic a pět letošních mláďat zatím neznámého pohlaví. U těchto drobných šelem se rozmnožuje vždy pouze dominantní pár. Během roku může samice porodit až třikrát. Je březí 49–56 dní. Po porodu zůstávají mláďata první čtyři týdny ukrytá v norách. Do péče o nejmladší členy skupiny se zapojují i podřízení jedinci – pomáhají s výchovou mláďat, hlídají je, přenášejí a samice je mohou dokonce i kojit.

První letošní mláďata se v Zoo Ostrava narodila na začátku března a už dorostla do velikosti dospělých jedinců. Podruhé porodila dominantní samice 7. července tři mláďata, která jsou v početné skupině ještě dobře rozpoznatelná. První týdny trávila v bezpečí doupěte, ale nyní už pobývají ve výběhu, kde je mohou návštěvníci pozorovat. Mangusty trpasličí obývají společně s dikobrazy jihoafrickými expozici Tsavo, která se nachází pod výběhem afrických zvířat v blízkosti zastávky safari expresu.

Mangusty trpasličí v Zoo Ostrava zachycuje video.

Mangusta trpasličí (Helogale parvula) je nejmenším zástupcem promykovitých šelem. Obývá travnaté stepi i suché písčité či skalnaté štěrkové plochy západní Afriky od Etiopie přes Botswanu až po Angolu. Je aktivní přes den. Žije společensky v rodinných skupinách o 20–30 členech vedených dominantní samicí. Mangusty se ukrývají, spí a rodí mláďata ve skalních či zemních dutinách, opuštěných termitištích nebo si vyhrabávají vlastní nory. Samci pohlavně dospívají nejdříve v jednom roce, samice později. Dožívají se 10–14 let.

 (ab)