MLÁĎATA U KRITICKY OHROŽENÝCH POLÁKŮ VÝCHODNÍCH

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poláci východní obývají v ostravské zoologické zahradě Voliéry ptáků Tibetu a Číny, konkrétně průchozí voliéru „Nížiny východní Číny“. V celém komplexu pěti voliér představují nejvzácnější ptačí druh, který je v přírodě ohrožen vyhubením.

Početnost divoké populace této potápivé kachny se odhaduje na méně než 1000 jedinců. Jejím domovem je oblast východní Asie. Období hnízdění probíhá v jihovýchodním Rusku a severovýchodní Číně, na zimoviště přelétá do jižní Číny, severního Vietnamu a východní Indie. Dříve byla v rámci mezinárodní klasifikace IUCN v Červeném seznamu vedena v kategorii zranitelný druh (Vulnerable). V posledních třech generacích byl však zaznamenám extrémně rychlý pokles početnosti divoké populace, a proto byl v roce 2008 stav přehodnocen a polák východní přeřazen do kategorie ohrožený (Endangered), v roce 2012 dokonce do kategorie kriticky ohrožený (Critically Endangered). V současné době je populace odhadována na 150 – 700 dospělých jedinců. Příčinou ohrožení a prudkého poklesu početnosti je degradace přirozených stanovišť, především ničení mokřadů, dále lov a také turismus.

Ostravská zoologická zahrada chová poláky východní od roku 2009. Současný pár získala v rámci mezinárodní spolupráce ze Zoo Chester v roce 2014. Pár v dubnu zasedl na dvanáct vajec, z nichž šest bylo oplozených. 23. května se vylíhla dvě mláďata, která mohou návštěvníci vidět v jedné z Voliér Ptáků Tibetu a Číny v blízkosti hlavní brány zoo. Voliéra s názvem „Nížiny východní Číny“ je pro návštěvníky průchozí. Kromě vzácných kachen zde žijí i další druhy ptáků, jako například tenkozobci opační, ústřičníci velcí,  straky modré nebo špačci čínští.

(ab)