Ministr jednal v Ostravě o lagunách. Těžba bude obnovena ještě letos

Kaly z lagun Ostramo se začnou těžit ještě letos. Jedná se přibližně o 100 tisíc tun ropných látek a jejich vytěžení potrvá přibližně rok. Poté bude nutné vytěžit 400 tisíc tun kontaminované zeminy. Primátor Tomáš Macura informoval, že město prosazuje důkladnou sanaci této plochy, aby v ní mohla vzniknout tzv. lehká průmyslová zóna.

Ropné laguny Ostramo navštívil dnes, 5. května, ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček společně s primátorem Tomášem Macurou a hejtmanem Ivo Vondrákem. „Laguny se řeší třináct let, na jejich sanaci se utratily tři miliardy a sami vidíte, v jakém stavu je toto území,“ poukázal primátor Tomáš Macura na neutěšený stav lagun. Pozitivní zprávou je, že těžba kalů začne koncem letošního roku. „Bude vytěžen zbytek kalů, kterých tady po předcházejících těžbách zůstalo 100 tisíc tun,“ upřesnil primátor Macura. Právě kaly obtěžují v letních měsících zápachem obyvatele nedalekého sídliště Fifejdy.

Po vytěžení kalů by měla následovat sanace kontaminované zeminy, které je 400 tisíc tun. „Hovořili jsme o dvou variantách. Avšak v obou případech má zeminu uzavřít jakýsi betonový sarkofág. To by znemožnilo další využití tohoto areálu, protože by v něm nemohly vzniknout žádné stavby. Prosazujeme variantu, při které by byla zemina sanována pořádně, jak se to stalo na území bývalé koksovny Karoliny. Pak by tato plocha mohla být využita jako lehká průmyslová zóna,“ vysvětil primátor Tomáš Macura. Ministr Havlíček potvrdil, že vyjde vstříc požadavkům města.

Ministr Jiří Havlíček slíbil, že u sanace zeminy zajistí financování z Ministerstva financí a pokud by tato možnost nebyla průchozí, předloží vládě návrh na sanaci zeminy z ostravských lagun za Ministerstvo průmyslu a obchodu.

(nm)