MHF LEOŠE JANÁČKA ZVE VE SVÉM DRUHÉM TÝDNU NA SYMFONICKÝ KONCERT, BALET, OPERU I JAZZ

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka má za sebou první festivalový týden. Ředitel Jaromír Javůrek jej shrnuje takto: Ohlédnutí za prvními dny a prvními koncerty letošního ročníku je velmi příjemné. Nedošlo ani ke změně programu ani ke změně účinkujících, koncerty byly velice hezky navštívené a panovala na nich velmi příjemná, skutečně festivalová nálada.

Těžko vyzvednout, co bylo nejlepší, ale na zahajovacím koncertě velice zaujala Janáčkova Sinfonietta, která díky členům Hudby Hradní stráže a Policie ČR zazněla zvukově grandiózně. Kun – Woo – Paik dostál své pověsti a ve svých dvaasedmdesáti letech zahrál sólový part Rachmaninova 2. klavírního koncertu skutečně famózně. Uznání ale zaslouží rovněž vynikající výkon ostravských filharmoniků, kteří pod taktovkou vynikajícího Christiana Arminga podali výjimečný výkon. Koncert vítězných skladeb GENERACE – mezinárodní soutěže skladatelů do 30 let sice stál poněkud většího zájmu posluchačů, ale např. Alexander Lasoň, člen poroty za Polskou republiku, se vyjádřil s velkým uznáním k profesionalitě, s jakou interpreti přistoupili k náročným soudobým skladbám.“

V druhém festivalovém týdnu se bude v Gongu na písně Jaromíra Nohavici tančit – dorazí Baletní soubor Národního divadla Praha. Do Hukvaldské obory se vrací liška Bystrouška v operním představení pro děti i dospělé, jazzový podvečer na Landeku bude patřit Bratislava Hot Serenaders a Milanu Lasicovi a poprvé uvítáme v Ostravě i na festivalu Litevský národní symfonický orchestr.

ÚTERÝ 29. 5. / BALETNÍ VEČER /

Balet Národního divadla Praha se po mimořádném úspěchu festivalového představení „Sólo pro tři“ v roce 2014, vrací s novou inscenací „Sólo pro nás dva“ jedinečného Petra Zusky. Jedním z hudebních tvůrců představení je slezský bard Jarek Nohavica, který dodává: “S nápadem vytvořit baletní představení na mé písně přišel Petr Zuska. Dal jsem mu zcela volnou ruku pro výběr písní i jejich zařazení do scénáře večera. Nebyl jsem ani na zkouškách, přišel jsem až na premiéru a byl jsem moc spokojen. Vyhověl jsem pouze jeho jednomu přání, a to nazpívat několik písní v polštině. A tak například Divoké koně můžete slyšet v mém podání polsky pouze na tomto baletním představení. Od premiéry jsem si v duchu přál, aby se tento baletní večer konal v Ostravě, kam svým česko-polským prostředím patří.“

STŘEDA 30. 5. / KOMORNÍ KONCERT /

Na MHF Leoše Janáčka postupně uvádíme české komorní soubory nesoucí jména našich skladatelů. Patří k nim i vynikající Sukovo kvarteto. Navíc si pro svou festivalovou premiéru připravilo krásný program přístupný pro všechny posluchače.

ČTVRTEK 31. 5. / SYMFONICKÝ KONCERT /

Poprvé uvítáme v Ostravě a na festivalu Litevský národní symfonický orchestr. Je pro nás velkou radostí a ctí, že litevští hosté nastudovali na přání festivalu skladby Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Jejich provedení nejpopulárnější symfonie P. I. Čajkovského se určitě zařadí k silným zážitkům letošního festivalu.

PÁTEK 1. 6. / PROKLETÍ MILENCI /

Renesanční madrigaly a barokní vokální skladby nás dodnes uchvacují nejen svými hudebními nápady, melodiemi a harmoniemi, ale zároveň svými poetickými i dramatickými texty. Ensemble Lux et Umbrae – hosté koncertu se interpretací těchto děl dlouhodobě zabývají a patří ve svém oboru ke špičce.

SOBOTA 2. 6. / OPERNÍ PŘEDSTAVENÍ /

Po návratu legendární a oblíbené sochy se vrátí do Hukvaldské obory také Janáčkova opera pro malé i velké diváky Příhody lišky Bystroušky. Kde jinde než v prostředí, kde se Mistr rád procházel a naslouchal hlasům přírody, může znít tato unikátní opera, ve které mluví nejen lidé, ale také zvířata, věrohodněji?

NEDĚLE 3. 6. / JAZZOVÝ PODVEČER /

MHF Leoše Janáčka nabídne také jazzový podvečer na Landeku s Milanem Lasicou. Bratislava Hot Serenaders představuje špičku nejen slovenského, ale také evropského jazzu. Skvělá aranžmá, vynikající sólisté a plný barevný jazzový zvuk obohatí svou přítomností žijící legenda slovenského divadla, představitel intelektuálního humoru Milan Lasica. Tento koncert je již však zcela vyprodaný.

Vstupenky je možné si zakoupit osobně u pokladen na předprodejních místech sítě Colosseum Ticket nebo online na webu www.mhflj.cz.

Koncerty konané v prostorách Hradu Hukvaldy nebo amfiteátru v Hukvaldské oboře mají pro případ nevhodného počasí zajištěny rezervní prostory. Stačí sledovat web www.mhflj.cz nebo oficiální FB MHF Leoše Janáčka.

(nm)