MĚSTSKÁ NEMOCNICE OSTRAVA MÁ NOVOU MAGNETICKOU REZONANCI

Nová magnetická rezonance byla umístěna na pracoviště Radiologie a zobrazovacích metod v pavilonu F. Jedná se o jediné zařízení v Městské nemocnici Ostrava, které provede až 6,5 tisíce vyšetření za rok. Přístroj poskytuje indikované výkony pro pacienty lůžkových oddělení i objednaných z terénu. Dodavatelem zařízení je firma Siemens Healthcare, s.r.o., která jako vítěz veřejné zakázky dodala přístroj za 25 825 756 korun. Obměnu magnetické rezonance financovalo z 90 % město Ostrava, zbylých 10 % zaplatila Městská nemocnice Ostrava.

„Nový přístroj Magnetom AERA poskytuje pacientům při vyšetření vysoký komfort. Průměr tunelu i krátký magnet připívají k jejich lepšímu pocitu během vyšetření. O dalším zpříjemnění doby, kterou pacient stráví v tunelu, se postarají metody tichého skenování. Zdravotníci potom díky novému zařízení získávají maximálně věrné zobrazení skenované části lidského těla, které přispívá k přesnější diagnostice,“ řekl ředitel MNO Petr Uhlig.

Nový přístroj 1.5T MAGNETOM Aera nabízí komfortnější vyšetření pro všechny typy pacientů. Širší a kratší vyšetřovací tunel „Open Bore“ umožňuje vyšetření objemnějších pacientů, pro které bylo dříve nedostupné. K vyššímu komfortu pacienta i obsluhy přístroje přispívá také snížení úrovně hluku, kterým je vyšetření na magnetické rezonanci běžně doprovázeno.

Pokrokový plánovací systém Dot (Day optimizing throughput) pomáhá obsluze přístroje rychleji a přesněji nastavit jednotlivé sekvence vyšetření a jejich cílení na dané struktury v závislosti na konkrétních anatomických poměrech pacienta a automatizuje průběh vyšetření. Pracoviště vybavena tímto skenerem dosahují vyšší produktivity, a to při špičkové kvalitě pořízených snímků. Novinkou je možnost MR spektroskopie, která umožňuje neinvazivní hodnocení metabolitů vyšetřované tkáně a poskytuje tak informaci o složení intrakraniálních lézí.

Přístroj je vybaven celou řadou dedikovaných cívek a poskytuje nejvyšší možnou kvalitu zobrazení kolenního i ramenního kloubu, kotníku  i výjimečně kvalitní vyšetření prsů. Svým pokrytím lokálními cívkami umožňuje i vysoce kvalitní celotělové vyšetření bez změny polohy pacienta. Softwarové vybavení zároveň dovoluje přístup ke všem současným moderním vyšetřovacím technologiím a umožňuje tak rozšíření současného spektra vyšetření v budoucnu o nové oblasti,“ řekl jednatel společnosti Siemens Healthcare Karel Kopejtko.

Součástí dodávky byla demontáž a ekologická likvidace původního přístroje, provedení nutných stavebních úprav, instalace a zprovoznění nového přístroje.

Nákup nové magnetické rezonance byl hrazen z fondu pro rozvoj městské nemocnice. Aktuálně je v něm 526 milionů korun. V modernizaci areálu i nákupu nových přístrojů budeme samozřejmě pokračovat,“ dodal náměstek primátora pro zdravotnictví a sociální oblast Zbyněk Pražák.