MAROD proslavil Ostravu ve světě!

Rodiče se svými dětmi dobyli svět! Řeč není o nikom jiném, než o ostravské tramp-folkové kapele Marod – čili o Matláškovic rodině ze Staré Bělé, která vznikla v roce 2008. Dětem bylo teprve sedm
a deset let.

Rodiče René a Andrea se svojí dcerou Alenou, synem René zvaným Tesákem a rodinným přítelem od dob studií Lubošem Vejmolou sbírají jedno prestižní ocenění za druhým a nyní se už podruhé pokusí v Americe obhájit medailová umístění.

Mistrovství Světa v Interpretačním Umění – World Championship Of Performing Arts (WCOPA) je celosvětový šampionát všech typů jevištního umění, svou šíří záběru podobný národním soutěžím „Got Talent“. Pravidelně je pořádáno v Los Angeles a z loňského
19. ročníku si kapela Marod přivezla jedno stříbro a čtyři bronzové medaile.

Jste v této chvíli jedinou kapelou v ČR, která takové ocenění získala, a váš syn je jediným českým juniorským autorem, který se může pyšnit bronzem na mistrovství světa za vlastní píseň.

„Vybrali jsme si pět disciplín, ve kterých jsme soutěžili – vlastní tvorba, country, jazz, gospel a volná. V kategorii vlastní tvorby jsme soutěžili se synovou písní „Reason to be“, která nás také do reprezentace nominovala. V ostatních kategoriích jsme volili tvorbu světových velikánů, jako Frank Sinatra, Glenn Miller, Roger Miller a gospel byl tradicionál.“

Šampionátu se zúčastnila více než tisícovka soutěžících ze 63 zemí světa. Stali jste se tak součástí třicetičlenného českého reprezentačního týmu. Kromě vás se jej zúčastnily také dvě taneční skupiny, několik sólových zpěvaček a modelky. Jak byla soutěž náročná?

„Každé vystoupení má jen jednu minutu. Je tedy velice důležitý nejen výběr skladby, ale její následné zpracování a pak secvičení celého čísla, kostýmy nevyjímaje. Všechno hraje roli. Stříbro a titul vicemistra světa jsme získali paradoxně v žánru, který normálně neděláme – jazzu. Dokonce nám to připadalo jako drzost, jet s jazzovým číslem zrovna do USA.“

V každé disciplíně se vám však podařilo vybojovat medaili. Kromě toho jste získali přímou nominaci na letošní, jubilejní dvacátý ročník.

„To byla hozená rukavice, kterou jsme zvedli. Momentálně intenzivně nacvičujeme a vymýšlíme kostýmy a choreografii. Samotná účast je však otázkou prestiže soutěžících, tedy hradí si vše sami. Jako na Olympiádě. Narozdíl od ní je však povědomí o WCOPA v Česku minimální a obecně je podpora umění na mnohem nižší úrovni, než je tomu u sportu. Padnou na to vždy naše úspory.“

Pro pětičlennou kapelu není účast na WCOPA zrovna levnou záležitostí. Jde o šestimístnou sumu. Určitě jednáte i se sponzory a žádáte o dotace.

„Díky Bohu nám pomohla obec Stará Bělá, kde žijeme, MS kraj i ministerstvo kultury. Bohužel ostravský magistrát se k nám postavil zády. Jak vloni, tak letos. To nás docela mrzí, protože reprezentujeme především slovo „Ostrava“, které nás provází, kamkoliv se hneme, a jsme na to patřičně hrdí. Letos nás podpořili veřejnou sbírkou
i naši příznivci.“

Marod – to je vlastně muzikantský soulad dvou generací. Na repertoáru se dnes podílíte stejnou měrou se synem, což přidává na pestrosti vašeho vlastního repertoáru. Získali jste i u nás řadu ocenění.

„Prestižní ocenění na mezinárodním finále festivalu Porta jsme získali za moji píseň s názvem Stodolni. V soutěži Česko Slovensko má talent jsme postoupili až do velkého třesku. Máme třináct diváckých cen na různých festivalech. Z našeho pohledu jsou to ta nejvyšší ocenění. Diváci jsou tím hlavním motorem, proč nás tak baví hrát. Zorganizovali jsme i několik společných koncertů s kapelami Rangers a Nezmaři.“

Ivana Žáková