Luboš Kozel a nová éra v Baníku

Foto: FC Baník Ostrava

Nová éra Baníku Ostrava? Spojení, které se na Bazalech (ano, Baník už sídlí znovu na svém ikonickém místě) v posledních týdnech často skloňovalo. Ponejvíce v souvislosti s koncem trenéra Bohumila Páníka a nástupem Luboše Kozla.

Že se v ligových týmech mění trenéři, je dnes věc tak běžná, jako že po jaru přichází léto a po létu podzim. Ale málokdy se v té souvislosti hovoří o nové klubové éře. Proč tomu tak je právě v Baníku?

Co si tedy pod slovy nová éra či etapa Baníku představit? „S příchodem Luboše Kozla vstupuje Baník do nové etapy své existence. V ní by měl Baník stále více těžit z mohutných investic, které vložil, vkládá a nadále bude vkládat do rozvoje vlastní mládežnické akademie,“ naznačuje Marek Jankulovski, sportovní ředitel klubu.  „Věříme, že Luboš Kozel je trenérem, který dokáže postupně vznikající mládežnický potenciál Baníku využít a vytvořit silný a úspěšný tým, který bude tyto cíle plnit,“ dodává Jankulovski.

A zároveň tím dává alespoň částečnou odpověď na to, proč byl odvolán Bohumil Páník. K tomuto tématu se totiž klub, zjevně ve snaze být co nejohleduplnější k odvolanému trenérovi, vyjádřil jen velmi opatrně.

Bohumil Páník převzal ostravský klub v březnu roku 2018 v situaci, která se, pokud jde o šance na záchranu, jevila jako beznadějná. Zachránil jej a o rok později přivedl dokonce na pátou příčku. A přesto se vedení klubu, které předtím tolik otálelo s odvoláním Radima Kučery, jenž Baník málem vrátil zpět do druhé ligy, rozhodlo Páníka odvolat. V situaci, kdy byl tým na sedmém místě tabulky…

Co všechno tedy vězí za koncem Bohumila Páníka?

Zřejmě od každého trochu. Do jaké míry za to mohou v médiích propírané vztahy s Milanem Barošem, těžko soudit. Mnohem zřetelnější byl fakt, že hra Baníku nebavila. Nelahodila oku, nelákala fanoušky. Ačkoliv má Baník stále vysokou návštěvnost, čísla šla dolů. Nejnápadněji se to projevilo ve chvíli, kdy klub nevyprodal ani derby s Opavou, ani duel se Spartou. Václav Brabec je ekonom a počítá.

Více než oku nelahodící hra mu logicky vadí s tím související pokles příjmů, protože provoz klubu hradí především on. Navíc sází na to, že už brzy se v kádru Baníku objeví mladí talentovaní hráči, které klub vychovává. Též díky mohutným investicím, které z Brabcovy kapsy do výstavby mládežnické infrastruktury plynou.

Bohumil Páník nebyl typem trenéra, u něhož by Václav Brabec cítil jistotu, že mu tyto investice pomůže zúročit. Sázel až příliš na jistotu a šanci mladým hráčům, třebaže ti teprve dorůstají, a ještě nejsou zdaleka připraveni hrát ligu pravidelně, šanci prakticky nedával. A nabízelo se to. I fanoušci se mohli ukousat hněvem, když Baník třeba v utkání s Příbramí vedl od 9. minuty 3:0, soupeř byl neškodný, ale trenér Páník ani v závěru neposlal do hry žádného dorůstajícího mladíka.

Žádného na lavičce neměl. O týden později vedl Baník na Zlínem po půli 4:0, do hry šel z nastupující generace pouze Filip Kaloč. Nikdo další nominován nebyl. V utkání s Karvinou (3:0) poslal Bohumil Páník v závěru do hry místo nadějného mládí Václava Procházku. A naštval tím všechny…

Tady se dá hledat důvod Páníkova konce v Baníku. Když na Bazaly nastupoval Luboš Kozel a řekl, že  zde dorůstá generace velmi talentovaných fotbalistů, kteří se jednou mohou stát velmi platnými hráči Baníku. K tomu bych jim chtěl pomoci,“ musela ta slova Václavu Brancovi znít jako rajská hudba.

PETR DOLAN