Letní kino se vrací na terasu domu kultury

Letní kino. Foto: Město Orlová

I letos chystá kino Art Ostrava venkovní projekce na terase Domu kultury města Ostravy (DKMO). Léto v Artu začal v pátek 2. července a potrvá až do 4. září. Na programu má současný nezávislý film i sérii československých snímků věnovanou 60. výročí Kina náročného diváka. Kromě projekcí nabídne také nefilmový doprovodný program, například podvečerní tančírnu anebo komentovanou procházku Sadem dr. Milady Horákové.

„Na každý pátek jsme naplánovali současné nezávislé filmy z Evropy i USA. Dramaturgicky jsme se drželi lehčích komediálních žánrů a divácky oblíbených titulů, ze kterých se pomalu stává klasika, kterou můžete vidět stále dokola. Soboty pak patří československému filmu,“ popisuje dramaturgyně kina Klára Šebestová.

Soboty věnované Kinu náročného diváka

Léto v Artu si letos připomíná i 60. výročí Kina náročného diváka, které sídlilo v DKMO od roku 1961. K té příležitosti proběhne série sobotních projekcí známých československých filmů s doprovodným nefilmovým programem.

V sobotu 10. července se bude promítat nejslavnější československý muzikál Starci na chmelu s podvečerní swingovou tančírnou pod vedením skupiny Jazz Monkeys a v sobotu 24. července navštíví terasu kulturáku pan Kopfrkingl ve slavné filmové adaptaci novely Ladislava Fukse Spalovač mrtvol. Před projekcí se zájemci mohou účastnit komentované procházky Sadem dr. Milady Horákové, který kdysi sloužil jako městský hřbitov a v jehož centru se nacházelo kubistické krematorium. Procházka proběhne ve spolupráci s Antikvariátem a klubem Fiducia a okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu.

První srpnová sobotní projekce bude ryze ženská záležitost – Sedmikrásky Věry Chytilové doplní tvůrčí workshop jednoduché knižní vazby a koláží s brněnskou umělkyní Annou Ročkovou, která loni vydala svou první knihu koláží v ostravském nakladatelství Bílý vigvam.

Mimořádně v pátek 20. srpna, v předvečer 53. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, se na terase rozezní hlasy slavných osobností československé hudební scény ve filmu Kdyby tisíc klarinetů. Mladý Karel Gott, Waldemar Matuška, Hana Hegerová a další budou zpívat a hrát v mírovém muzikálu, který vypráví o zázračné přeměně zbraní v hudební nástroje.

A v sobotu 4. září uzavře letní sezónu lidová filmová hostina a menzelovsko-hrabalovské vyprávění z Kerska. Slavnosti sněženek doprovodí retro live-cooking s Pavlou Pavelkovou, která všechny příchozí pohostí kančím a houbovým gulášem.

Vstupenky

Vstupenky lze zakoupit online i na místě v době konání projekce (vždy do 20:40). U projekcí s doprovodným programem mohou diváci vybírat ze dvou cenových úrovní podle toho, zda přišli pouze na film (100 Kč), anebo si chtějí užít i doprovodný program (150 Kč).