Kondor královský bude mít nové bydlení

Město Ostrava zveřejnilo výzvu na realizaci stavby Voliéra kondora královského v ostravské zoologické zahradě. Informoval o tom primátor Tomáš Macura. Jedná se o výstavbu voliéry pro ptactvo, realizaci přístavby a stavebních úprav stávajícího pavilonu drobných šelem s cílem vytvořit nové ubikace pro ptáky a hlodavce.

Součástí veřejné zakázky je také stavba odpočinkového přístřešku pro návštěvníky zoo, úprava komunikací pro pěší za účelem propojení expozice malých šelem s pavilonem indických zvířat a realizaci vyhlídkové terasy s výhledem na pavilon a výběh medvědů. Náklady na realizaci zakázky by měly činit bezmála 16,6 milionu korun. Práce by měly být zahájeny na začátku příštího roku a ukončeny v říjnu 2018.

„Jedná se o součást dlouhodobé strategie města zvelebovat a zatraktivňovat expozice zoo,“ uvedl primátor Macura. „Výstavba nové voliéry a další plánované úpravy představují konkrétní krok jak ve prospěch zvířat, tak, a to především, návštěvníků zahrady,“ zdůraznil.

Kondoři královští se v zoologických zahradách chovají poměrně vzácně, v Evropské plemenné knize je jich vedena necelá stovka. Rozmnožovat se je daří jen ojediněle. Ostravská zoologická zahrada chová tyto nejpestřeji zbarvené kondory od roku 1970. Po dlouhých téměř 50 letech se letos na jaře konečně dočkala i mláděte. Pro evropský chov je to mimořádný úspěch. V České republice se naposledy podařilo odchovat mládě kondora královského v roce 2010 v Olomouci.

(rj) text: Ostrava.cz, foto: Pavel Vlček

zdroj: http://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/kondor-kralovsky-bude-mit-nove-bydleni