KONCERT KE 100. VÝROČÍ REPUBLIKY

foto zdroj: www.ostrava100.cz

Zahajovací koncert XVIII. Cyklu komorních koncertů, který zároveň zahájí také VII. ročník Mezinárodních interpretačních kurzů v oboru klavír na Fakultě umění Ostravské univerzity se uskuteční se v pátek 26. října 2018 od 17:00 hodin v prostorách Českého rozhlasu Ostrava.

Koncert je věnován 100. výročí vzniku republiky a účinkovat na něm budou nejen pedagogové klavírní katedry Fakulty umění, ale také náš klavírní fenomén Prof. Ivan Klánský. V jejich podání zazní klavírní drahokamy zakladatele naší národní hudby Bedřicha Smetany.

 

Profesor Ivan Klánský je patrně nejuznávanějším českým klavíristou současnosti. Nejen díky své jedinečné hře, ale i díky pedagogické činnosti, jež dala světu nastupující klavírní hvězdy Ivo Kahánka či Martina Kasíka, studovala u něj i Eliška Novotná, která učí právě na Fakultě umění. V květnu pan Klánský oslavil sedmdesátiny, mimo jiné recitálem v Rudolfinu, a byl oceněn  Granátovou hvězdou Bohemian Heritage fund.

Oslava nyní pokračuje unikátním koncertem s jeho kolegy Ostravské univerzity. Mezi českými hudebníky je tento děkan HAMU znám i díky své fenomenální paměti na jízdní řády a schopnosti nacházet nejvýhodnější spojení po celém světě. „Mám takovou cestovní kancelář pro hudebníky,“ usmívá se. „Hudba je spíše emotivní a fantazijní, racionalitu a řád mi nahrazují jízdní řády,“ říká.

 (ab) Zdroj:www.moap.ostrava.cz