Klienti Čtyřlístku se přestěhují do nových domů přesně za rok

První etapa projektu, která zahrnuje výstavbu pěti nových domů pro 60 klientů, kteří se přestěhují z domovů Barevný světa Na Liščině, se začne stavět v první polovině září. Každá stavba bude tvořena 2 domácnostmi pro celkem 12 klientů, v každé domácnosti jich bude žít šest. Nové domy budou postaveny v městských obvodech Nová Bělá, v Ostravě – Jihu, Petřkovicích a dvě ve Slezské Ostravě.

Vítězem veřejné zakázky na realizaci první etapy jsou ostravské společnosti STAMONT – POZEMNÍ STAVITELSTVÍ s.r.o. a MORYS s.r.o. Nabídky vybraných dodavatelů v celkové hodně 76 milionů korun vyhodnotila výběrová komise jako ekonomicky nejvýhodnější na základě nejvýhodnějšího poměru nabídkové ceny a lhůty plnění. Staveniště si společnosti převezmou v první polovině září, dílo podle smlouvy dokončí do 8 měsíců. V dalších čtyřech měsících budou stavby vybaveny novým nábytkem na míru a budou připravovány na příchod klientů. Nové bydlení dostanou obyvatelé domovů Barevný svět a Na Liščině přesně za rok.

Pro 24 klientů Domova Barevný svět budou vybudovány dvě novostavby, a to v městských obvodech Nová Bělá a v Ostravě-Jihu v části Výškovice. V této etapě vyrostou také tři nové stavby pro dalších 36 klientů Domova na Liščině v městských obvodech Petřkovice a Slezská Ostrava a dva objekty v části Hrušov.

„Posláním ostravského Čtyřlístku, je vytvářet takové životní podmínky lidem s mentálním a často i tělesným postižením, aby se mohli co nejvíc přiblížit běžnému životu. Jednu část této snahy představuje vybudování nových domů, které budou pro klienty postaveny, a tu druhou tvoří samotná náplň jejich života v nových podmínkách,“ řekl náměstek primátora Michal Mariánek.

Celková dotace z rozpočtu IROP činí 84,7 milionu korun. Projekt bude dofinancován z ostravského rozpočtu, a to částkou 16 milionů korun. Rozdíl mezi celkovou hodnotou projektu 100,7 milionu korun a cenou stavebních prací, což je zhruba 27 milionů korun, bude investován do vnitřního vybavení domů –výroba a instalace nábytku, nákup spotřebičů, vybavení sociálního zázemí. Část finančních prostředků bude investována do přeložek elektřiny, terénní úpravy apod.

Klienti, kteří se přestěhují v první etapě, mají lehčí tělesné postižení než ti, kteří získají nové bydlení ve druhé etapě. Domy z ní budou vybaveny např. speciálním kolejnicovým systémem pro ulehčení polohování klienta.

Na konci obou etap bude přestěhováno do nových a zrekonstruovaných 13 domů pro sociální účely 159 klientů Čtyřlístku. V současné době žijí v Domovech Barevný svět (82 klientů), v Domově na Liščině (54 klientů) a v Domově Jandova (23 klientů). Druhá etapa počítá s osmi domy, pro celkem 99 klientů, kdy bude jeden z domů se třemi domácnostmi určen pro 18 osob.

Celkové náklady pro obě etapy jsou odhadovány na 270 milionů korun, z toho spolufinancování z fondů EU bude činit více než 230 milionů korun.

Organizace Čtyřlístek poskytuje pobytovou i ambulantní službu třem stovkám klientů se zdravotním postižením. Čtyřlístek poskytuje pobytové služby ve čtyřech domovech pro osoby se zdravotním postižením (Domov Barevný svět, Domov Třebovice, Domov na Liščině, Domov Jandova), v jednom domově se zvláštním režimem (Domov Hladnovská) a čtyřech chráněných bydleních (Třebovice, Martinov, Thomayerova, Bronzová).

(nm)