Kinesiotaping Barevné pásky, které pomáhají

Před několika lety se na sportovcích začaly objevovat barevné pásky na různých místech těla, nalepené do nejroztodivnějších tvarů. Nejde však o módní výstřelek nebo o zastrašování soupeře, i když to tak zpočátku může vypadat. Jedná se o speciální metodu, která pomáhá nejen v tělocvičnách a na stadionech profesionálním atletům, ale čím dál častěji také široké veřejnosti.

Jde o tzv. tejpy. Tejpování je metoda, kterou můžeme různým zraněním a bolestivým stavům předcházet a s její pomocí i poranění léčit. Natažený sval či šlacha, vymknuté kotníky nebo poranění měkkých tkání jsou jedny z nejčastějších zranění pohybového aparátu.

Správná aplikace těchto pásek dokáže důsledky poranění účinně zmírnit nebo ochránit problematické partie před očekávanou zátěží. Nejčastěji jde o kolena, lýtka, kotníky u běžců, ramena u silových nebo míčových sportů, ale dokáží skvěle pomoci i při bolestech šíje a beder z důvodu velmi častého sezení u počítače.

Nejdůležitější není barva, ale to, jak jsou pásky aplikovány. Pro jejich správnou funkci je velmi důležité znát anatomii lidského těla. Pásky se musí totiž na těle správně umístit a nalepit ve správném směru. Může to vypadat jednoduše, spousta lidí má pocit, že zvládnou aplikaci samostatně po shlédnutí několikra obrázků alá ,,jak na to“, špatně zvolený tejp ale může zdravotní stav naopak ještě zhoršit. Proto je lepší oslovit odborníka, který nejlépe absolvoval speciální kurz tapingu, než se pokoušet o správnou aplikaci s pomocí videa na internetu. Nejčastěji se kinesiotape používá při:

  • bolesti kolen a koleních vazů
  • namožení lýtkových svalů nebo achilovek
  • bolesti ramen
  • ztuhlost šíje
  • namožená bedra
  • rozestup břišních svalů
  • podvrtnutí kotníku

Nebo zkuste pomoc trenéra, který problematiku prostudoval za vás a má zkušenosti z praxe, třeba se mnou ve FitParku v Ostravě.

Matěj Stanek, trenér FitParku