Kalendárium města Ostravy na 6. týden od 6. února do 12. února

Kalendárium historických událostí města Ostravy od 6. února do 12. února.

9. února 1901

Dne 9. února 1901 se v Plzni narodil Jan Jírovec, architekt působící převážně v Ostravě. Věnoval se též divadelní architektuře a zúčastnil se několika architektonických soutěží. Absolvoval vyšší státní průmyslovou školu v Plzni a poté Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval mj u prof. Kotěry, Gočára a Novotného. Absolvoval v roce 1925. Po příchodu do Moravské Ostravy se stal vrchním stavebním radou města. Byl autorem projektů obchodních a obytných domů v Ostravě a okolí. V letech 1939–1940 navrhl (s arch. Evženem Friedlem) adaptaci a přístavbu Národního domu v Ostravě pro české divadlo (dnes Divadlo Jiřího Myrona) a adaptaci a přístavbu hotelu v Prostějově. Po osvobození v roce 1945 řídil stavební úpravy válkou zničených obcí na Opavsku a Hlučínsku. Podílel se mj. na poválečné obnově Divadla Antonína Dvořáka (opět s E. Friedlem) a se sochaři Konrádem Babrajem a Karlem Vávrou spolupracoval na výstavbě Památníku Rudé armády v Komenského sadech v Moravské Ostravě (1945–1946). Zemřel 14. února 1962 v Ostravě.

9. února 2004

Ostravský rodák Martin Tenk byl 9. února 2004 v anketě Mezinárodní střelecké federace a příslušné sekce Mezinárodní organizace sportovních novinářů vyhlášen nejlepším střelcem světa za rok 2003. V tomto roce vyhrál všechny tři závody Světového poháru, do nichž nastoupil: v květnu v americkém Fort Benningu, v červnu v Záhřebu v Chorvatsku a v červenci v jihokorejském Changwonu. Mimoto je M. Tenk vicemistr světa a mistr Evropy ve střelbě z pistole v roce 1999. Získal rovněž bronzovou medaili na olympiádě 2000 v Sydney ve střelbě libovolnou pistolí. Martin Tenk začínal svoji sportovní kariéru jako čtrnáctiletý na střelnici v Ostravě-Vítkovicích. Již na střední škole byl zařazen do střediska vrcholového sportu. Později v rámci vojenské prezenční služby působil v Dukle Plzeň. Poté přešel do SSK Rapid Plzeň. Členem tohoto klubu je dodnes.

Zpracoval: Archiv města Ostravy