Kalendárium města Ostravy na 18. týden od 1. do 7. května

Kalendárium historických událostí města Ostravy od 1. do 7. května.

1. 5. 1766

Kolem 1. května 1766 vypověděla většina vsí klimkovického panství veškeré poddanské služby své vrchnosti. Předem domluvenou akci iniciovali rychtář z Vřesiny Jan Švidernoch a Ondra Urbánek ze Svinova, aktivně se k ní připojili také poddaní z Poruby. Již 3. května ale rozehnal shromáždění na poli silný déšť. Jen o den později 4. května dorazila na popud hraběte Vlčka, majitele klimkovického panství, zvláštní komise z Opavy. Za doprovodu vojska se usídlila na porubském zámku a zahájila vyšetřování. Rozhodla se nevyhovět stížnosti poddaných, a naopak uvěznit deset nejaktivnějších nespokojenců z Klimkovic, Poruby, Svinova a Vřesiny. Ostatním poddaným poručila navrátit se ke konání povinností. Jejich následný silný odpor se nesetkal s úspěchem a k uklidnění situace do obou vsí komise umístila vojenské jednotky. Nejen Porubští museli zanedbané roboty v plném rozsahu odpracovat.

2. 5. 2004

Dne 2. května 2004 se v rámci 28. kola nejvyšší české fotbalové ligy utkal na Andrově stadionu v Olomouci ostravský Baník s místní Sigmou. Brankou obránce René Bolfa vyhrál ostravský celek 1:0 a odstartoval tak oslavy zisku čtvrtého mistrovského titulu. Za vydatné podpory fanoušků slavili hráči již na olomouckém hřišti. Po utkání vyrazil klubový autobus na cestu do Ostravy, v doprovodu desítky automobilů s fanoušky. Oslavy v ten den vyvrcholily na zaplněném Masarykově náměstí a následně se přesunuly do Stodolní ulici. O necelý týden později vypukly další oslavy, když byl hráčům oficiálně po zápase se Spartou předán mistrovský pohár.

6. 5. 1998

Za pomoci ocelových lan a těžké techniky byla 6. května 1998 stržena k zemi jedna z dominant Ostravy, těžní věž dolu Zárubek ve Slezské Ostravě. První kutací práce zde probíhaly od roku 1843, přičemž až do roku 1914 důl nesl název Hermenegild. Název se dále měnil, v roce 1926 se jednalo o důl Alexander a v roce 1954 o důl Jan Maria. V roce 1967 pokračoval proces slučování dolů, když sloučením dolů Zárubek a Petr Bezruč v jeden podnik vznikl Důl Ostrava (důl Zárubek se stal Závodem 2). V roce 1987 byl sloučením dolů Ostrava a Hlubina završen slučovací proces v důlním poli jámy Zárubek. Těžba v dole Zárubek probíhala v letech 1862–1990, největší hloubka jeho důlních děl činila 970 m. V důsledku požáru byla v dubnu 1990 těžba uhlí zcela ukončena a následně začala postupná likvidace dolu.

Zpracoval: Archiv města Ostravy