Kalendárium města Ostravy na 12. týden od 20. do 26. března

Kalendárium historických událostí města Ostravy od 20. do 26. března.

21. března 1936

Dne 21. března 1936 byla zahájena výstavba letiště v Hrabůvce. Na slavnostním aktu promluvili předseda Ostravského aeroklubu Jaroslav Klír, starosta Moravské Ostravy Josef Chalupník, zástupce Masarykovy letecké ligy Rudolf Tlapák a ředitel průmyslové školy ve Vítkovicích Jiří Čihák. Na úpravě letištní plochy pracovalo po dobu tří měsíců 16 potahů, k jejímu zarovnání bylo použito asi 1200 vagonů haldoviny. Ke zřízení letiště město propůjčilo aeroklubu pozemky v hodnotě 2 milionů korun, ministerstvo národní obrany poskytlo tři stanové hangáry. Příprava k provozu probíhala pod dozorem ministerstva veřejných prací. V červenci 1936 bylo letiště zkolaudováno. Poté Ostravský aeroklub angažoval bývalého vojenského stíhacího pilota Rudolfa Škutu jako leteckého instruktora, jenž počátkem srpna přelétl z Prahy do Moravské Ostravy se strojem Bestiola Be-60.6, prvním letadlem určeným pro aeroklub. Provoz letiště byl ukončen 16. října 1959.

22. března 1907

Dne 22. března 1907 schválil moravský zemský sněm zřízení odborné hospodářské školy v Zábřehu nad Odrou. Dvouletá hospodářsko-zelinářská škola pro zemědělce moravskoostravského okresu měla povznést úroveň zemědělství a zahradnictví na Ostravsku. Její vznik inicioval ředitel zdejší měšťanské školy a zemský poslanec za agrární stranu Josef Mňuk.

25. března 1968

Dne 25. března 1968 se sešla ustavující schůze ostravského Koordinačního výboru uměleckých svazů a kulturních institucí, který byl předobrazem celostátního Koordinačního výboru tvůrčích svazů. Spisovatelé, skladatelé, výtvarníci, novináři, pedagogové a další příslušníci inteligence se v prohlášení připojili k obrodnému procesu.

Zpracoval: Archiv města Ostravy