JEDEN SVĚT OSTRAVA LÁMAL REKORDY, PŘÍŠTÍ ROK CHYSTÁ NOVINKY

Rekordní zájem o dokumentární filmy a debaty s tematikou lidských práv hlásí festival Jeden svět Ostrava. Největší ostravský filmový festival navštívilo 5600 diváků, o 1500 více než vloni. Většina z nich se zúčastnila pofilmových debat s režiséry, protagonisty nebo zajímavými osobnostmi. Vítězný film Anoteho archa o klimatických změnách byl stejně jako mnoho dalších ze 46 promítání vyprodaný. Festival se v roce 2020 uskuteční v termínu 26.3.-3.4., organizátoři chystají několik novinek.

„Zájem o festival byl letos opravdu výjimečný. Velký podíl na tom mají promítání pro základní a střední školy, kterých bylo 70 a zúčastnilo se jich 2900 školáků a studentů. I proto, že jsme školním projekcím vyhradili dva týdny oproti jednomu v dřívějších letech. Větší byl také zájem o večerní projekce a debaty pro veřejnost. Na promítání přišlo průměrně přes 40 lidí, což je skvělé na malá kina a kluby, kde se festival odehrává,“ hodnotila festival Kristýna Konczyna, hlavní organizátorka.

Novinkou bylo rozšíření program do galerie Plato nebo velkoformátové zahájení festivalu v kině Vesmír, kam na film Na jejích bedrech a debatu s Petrem Pavlem a Petrem Kolářem přišlo na 300 lidí. „I příští rok festival zase vylepšíme. Zvažujeme například odpočinkové zóny v kavárnách u kin, kde by si lidi mohli popovídat o silných zážitcích z filmů, nebo další vylepšení systému permanentek a akreditací,“ avizuje Kristýna Konczyna.

Právě silných filmových zážitků a příběhů, o kterých se mohou lidé v debatách po filmech dozvědět více, si návštěvníci festivalu podle dotazníků a zpětné vazby cení nejvíce. „Jsme spíše zvyklí vidět války, humanitární krize nebo sociálních křivdy ve zprávách, číst o obětech jako o číslech na internetu. Dívat se na nepravosti ve světě očima lidí, kteří je zažívají a jsou obětmi, je jiné. O silných lidských příbězích bude i Jeden svět příští rok,“ doplnila Kristýna Konczyna.

(ab)