Jaromír Nohavica píše texty pro moravskoslezské divadlo Muzikál Romeo a Julie sklízí ovace!

Jan Drahovzal (Otec Lorenzo), Patricia Janečková (Julie), Radek Melša (Romeo) Foto: Martin Popelář

Nebývalý ohlas má nové muzikálové zpracování nejslavnější Shakespearovy tragédie Romeo a Julie. Světová premiéra od hvězdného ostravského tandemu Borise Urbánka a Jaromíra Nohavici v Divadle J. Myrona plní sál do posledního místa.

Strhující hudba, podmanivé texty, velké výpravné scény a nádherné kostýmy, tak lze v kostce shrnout do jedné věty muzikál Romeo a Julie. V muzikálu, kde se především zpívá, je současně ve výrazné míře přítomen i text Williama Shakespeara. Jevištní verzi muzikálu s libretem uvádí Národní divadlo moravskoslezské (NDM) s nádhernými Shakespearovými verši v překladu Jiřího Joska.

„Divák by přitom neměl mít pocit, že jsme ho připravili o písně,

které jsme s Jaromírem napsali už před lety,“ poznamenal hudební skladatel Boris Urbánek, duchovní otec nové podoby, která právě vznikla pro NDM. Výpravný muzikál Romeo a Julie na ledě, provázený jeho hudbou a básnickým perem Nohavici, měl totiž premiéru před patnácti lety a zaujal diváky nejen u nás, ale také v zahraničí.

Ke spolupráci přizval režiséra a scénografa Šimona Cabana. Ten se na strukturu díla podíval zcela novýma očima. „Jsou v něm momenty, kdy bychom si měli uvědomit, co má renesanční člověk společného s tím současným. Doba je rychlá, uvažuje v jiných kódech a parametrech, ale ta čistota vztahu Romea a Julie a jejich společné setkání – ty jsou ryzí a prožil je každý z nás,“ řekl režisér.

Docela pevnou tradicí se stává spolupráce NDM s Jaromírem Nohavicou. Muzikál Romeo a Julie, poselství lásky přináší zbrusu novou píseň, která nikdy předtím a v žádné jiné podobě v muzikálu nezazněla. Ostravské pojetí velkého romantického příběhu si vetklo do svého názvu Poselství lásky.

„Příběh, v němž jsou vedle sebe přítomny nenávist, smrt a smíření, je příběhem nejen divadelním, ale zcela všudypřítomným. Avšak, a bývá to tak nakonec i v životě, nade vším nakonec zvítězí čistá a obyčejná láska, která v nás přetrvá. A to je také poselstvím celého muzikálu,“ dodává dramaturg Patrick Fridrichovský.

(iza) foto zdroj: NDM