JANÁČKŮV MÁJ CHYSTÁ CYKLUS KOMORNÍCH KONCERTŮ K 750. VÝROČÍ PRVNÍ PÍSEMNÉ ZPRÁVY O OSTRAVĚ

ZAČALO TO RUDOLFEM KUBÍNEM, ANEB OSTRAVA JAKO PŘIROZENÉ CENTRUM HUDEBNÍHO ŽIVOTA SLEZSKA. Tak zní podtitul celkem tří komorních koncertů z tvorby ostravských skladatelů v provedení ostravských interpretů k 750. výročí první písemné zprávy o městu Ostrava. Koncerty se budou konat vždy ve středu (25. října, 8. listopadu a 13. prosince) v 19 hodin ve Vítkovickém zámku a všechny budou doprovázeny průvodním zasvěceným slovem Jaromíra Javůrka.

Cyklus komorních koncertů pořádá obecně prospěšná společnost Janáčkův máj. Tyto koncerty mají již mnohaletou tradici. „Byli jsme první, kdo komorní koncerty v zámku
ve Vítkovicích pořádali a vždy byly programově jiné, než ostatní komorní koncerty v Ostravě. Stejně je tomu i letos, kdy jsou věnovány výročí Ostravy,“
říká ředitel Janáčkova máje, o.p.s. Jaromír Javůrek.

Prostřednictvím ostravských skladatelů a interpretů mohou posluchači nahlédnout do hudební historie Ostravy 20. století. Představí se interpreti jako Dušan Foltýn, Vítězslav Kuzník, Jiří Hanousek, Karel Dohnal, Soňa Jungová, Veronika Holbová, Michal Bárta a Benda Quartet a přednesou skladby Rudolfa Kubína, Miroslava Klegy, Zdeňka Přecechtěla, Edvarda Schiffauera, Ireny Schurmannové a Milana Báchorka. Jaromír Javůrek k výběru skladatelů a interpretů dodává: „Všechny autory, jejichž díla zaznějí, jsem znal a znám osobně (kromě Rudolfa Kubína, logicky). A tak mohu autenticky přiblížit posluchačům nejen jejich tvorbu, ale i život. Interprety jejich skladeb jsme vybírali velmi pečlivě, aby díla zazněla opravdově a přesvědčivě. Navíc jde o interprety především mladé, takže máme společně se skladateli naději, že jejich díla budou hrána a zpívána i touto generací.“

RUDOLF KUBÍN – PORTRÉT SKLADATELE, STŘEDA 25. ŘÍJNA V 19 HOD / VÍTKOVICKÝ ZÁMEK

KUBÍNOVI POKRAČOVATELÉ, STŘEDA 8. LISTOPADU V 19 HOD / VÍTKOVICKÝ ZÁMEK

OSTRAVSKÉ VÁNOCE, STŘEDA 13. PROSINCE V 19 HOD / VÍTKOVICKÝ ZÁMEK

Další podrobné informace ke koncertům naleznete na www.janackuvmaj.cz. Vstupenky jsou v předprodeji od 5. 10. on-line na webových stránkách, v předprodejních místech Ostravského informačního servisu a také k zakoupení hodinu před koncertem ve Vítkovickém zámku. Kapacita všech koncertů je pouze 100 míst, doporučujeme tedy nenechávat zakoupení vstupenek na poslední chvíli.

(nm) foto: www.janackuvmaj.cz