Janáčkova filharmonie Ostrava zve své posluchače na další dva online koncerty

Foto: JF Ostrava.

Talentované mládí na pódiu, za kamerou i za fotoobjektivem. Tak by se dal shrnout stejnojmenný koncert, který nabídne JFO v živém přenosu na svých sociálních sítí 25. 2. a to v podání mladých nadaných hudebníků.

Jejich představení zaznamenají pro stream kamery absolventů a studentů oborů multimediálních technik a audiovizuální tvorby na Slezské univerzitě v Opavě. Fotoreportáž zase pořídí studentka Institutu tvůrčí fotografie v Opavě.

Začínající muzikanty hned následující týden na pódiu vystřídají zkušení a známí  umělci. Mahlerova Symfonie č. 4 G dur zazní 4. 3. pod taktovkou Tomáše Netopila s Kateřinou Kněžíkovou v sólové roli. Oba koncerty proběhnou ve společenském sále Domu kultury města Ostravy bez osobní účasti posluchačů.

Talentované mládí / 25. 2. od 18 hod živě online na YouTube JFO

Mimořádnost tohoto koncertu spočívá v tom, že posluchači uslyší během jednoho večera hned několik skladeb pro různé sólové nástroje s doprovodem orchestru. A to v podání mladých nadaných hudebníků, vítězů různých interpretačních soutěží.

Harfistka Amelia Tokarska, kontrabasista Dominik Seďa a flétnistky Sylvie Schelingerová a Anna Talácková zahrají za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava, pod taktovkou Stanislava Vavřínka. „Činnost Janáčkovy filharmonie měla vždy edukační přesah. Pořádáme orchestrální akademii, programy pro stážisty, dirigentské kurzy apod. Vzhledem k současné situaci můžeme věnovat studentům nebo čerstvým absolventům větší prostor a péči. A v této době se mi to zdá obzvlášť smysluplné,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla.

Kateřina Kněžíkova. Foto: Ilona Sochorová

Program koncertu:

Maurice Ravel Introdukce a allegro, Jan Křtitel Vaňhal      Koncert D dur pro kontrabas a orchestr, Franz Doppler Koncert d moll pro dvě flétny a orchestr. Amelia Tokarska – harfa / Dominik Seďa – kontrabas / Sylvie Schelingerová – flétna / Anna Talácková – flétna / Janáčkova filharmonie Ostrava / Stanislav Vavřínek – dirigent
Podrobnější informace k programu naleznete zde. Koncert bude ke zhlédnutí zde.

 

 Mahlerova Čtvrtá / 4. 3. od 19.00 hod živě online na YouTube JFO

Mahlerova Čtvrtá je odlehčenější než jeho předchozí symfonie. Orchestr však bude ještě skromnější, než si Mahler žádá, a to v důsledku dodržení potřebných rozestupů a všech aktuálních vládních opatření. Základním hudebním motivem je píseň Nebeský život ze sbírky německých lidových a starých písní Chlapcův kouzelný roh.

Mahlerova Symfonie č. 4 G dur zazní pod taktovkou Tomáše Netopila a s Kateřinou Kněžíkovou v sólové roli. Sólistou kontrabasového koncertu Nina Roty (jde o známého skladatele filmové hudby) bude Martin Raška, první kontrabasista ostravského orchestru.

 

Program koncertu:

Nino Rota Divertimento concertante pro kontrabas a orchestr, Gustav Mahler Symfonie č. 4 G dur. Martin Raška – kontrabas / Kateřina Kněžíková – soprán / Janáčkova filharmonie Ostrava / Tomáš Netopil – dirigent

Podrobnější informace k programu naleznete zde. Koncert bude ke zhlédnutí zde.

JFO je s Vámi ONline. Všechny streamy naleznete zde.

(nm)