Janáčkova filharmonie Ostrava hned dvakrát v mimořádném představení s Cirkem La Putyka

Janáčkova filharmonie Ostrava. Foto: JFO

Janáčkova filharmonie Ostrava odstartuje jedinečný Cyklus G, ve kterém propojuje symfonickou hudbu s jinými žánry a prostor dostávají původní autorské projekty. V multifunkční aule Gong se představí se souborem Cirk La Putyka pod taktovkou Joela Hány. První dvě představení z tohoto cyklu jsou na programu 26. a 27. října od 18 hodin a nabídnou mimořádné spojení orchestru s činohrou a novým cirkusem.

„V Gongu si už naši posluchači měli možnost vychutnat písně a skladby nejrůznějších interpretů, se kterými jsme vystoupili. Hudbu se snažíme uchopit vždy novým způsobem a tím jim připravit jedinečný zážitek. V následujících měsících si společně můžeme užít Tata Bojs, hudební poctu Davidu Stypkovi nebo hudbu z filmů. Začátky těchto koncertů jsme posunuli už na osmnáctou hodinu, aby mohly dorazit i děti,“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.

Představení Up End Down Symphony, které společně nazkoušela s Cirkem La Putyka Janáčkova filharmonie, přináší pohled na cestu člověka od narození po smrt. Křižovatka žánrů propojí různé prvky a motivy: ulic, nebe a země, narození a smrti, vzpomínky a přítomnosti, úsměvu a slz, vzletů a pádů.

„Tohle naše představení je nejdivadelnější, navíc pro mě velmi osobní, protože v něm hraje jednu z hlavních rolí můj táta. Zároveň je jedním z nejriskantnějších. Akrobati budou vyskakovat do výšky sedmi až devíti metrů, podle náročnosti triku. Takže souhra orchestru s námi je velmi důležitá. Hudebníci se nemůžou držet jen not, ale musí sledovat akci na podiu, nejsme schopni pokaždé skočit salto na milimetr a sekundu stejně,“ řekl Rostislav Novák ml., režisér a principál Cirku La Putyka.

Herci, akrobaté a tanečníci si osvojili v tomto představení nové disciplíny – závěsnou akrobacii nebo teeterboard. Představení z roku 2010 s orchestrálním doprovodem poprvé zaznělo v Praze v roce 2018.

„Představení je výjimečné nejen spojením s Janáčkovou filharmonií, ale také proto, že se vracíme do Gongu, který jsme před lety stejným představením otevírali, tenkrát ale bez filharmonie. Jejich hudba pro nás bude nejen zprostředkovávat emoce a posilovat je, ale zároveň bude vykládat příběh. Je tam mnohem víc textu a divadelních scén a je to o tom, jak vypadá konec jednoho člověka, jak si ho představuje. Vlastně každý ten konec máme jiný a záleží jenom na naší fantazii a imaginaci, jak si ho vytvoříme z nějakého odstupu až nadhledu,“ doplnil R. Novák.

Původně avizované představení na úterý 25. října se přesouvá na náhradní termín ve čtvrtek 27. října s tím, že vstupenky zůstávají v platnosti. U lístků zakoupených na 26. října se termín nemění.

Bližší informace jsou uvedeny zde: G1 Up End Down Symphony | Janáčkova filharmonie Ostrava.

Další koncerty z Cyklu G se začátkem od 18 hodin:

Tata Bojs a JFO

Na 8. a 9. prosince je připraven unikátní koncert, který bude průřezem tvorby „Tatáčů“, držitelů deseti Andělů, a nabídne spojení se symfonickým orchestrem JFO pod taktovkou Tomáše Braunera.

Tata Bojs Klára Nemravová – zpěv Tomáš Neuwerth – bicí Janáčkova filharmonie Ostrava Tomáš Brauner – dirigent Více informací je zveřejněno zde: G2 Tata Bojs & JFO | Janáčkova filharmonie Ostrava.

Na tento koncert platí i vstupenky zakoupené na odložené termíny (20. 10. 2020 a 13. 4. 2021).

K poctě Davida Stypky

Přesně dva roky od úmrtí Davida Stypky se ostravským Gongem rozezní jeho písně v podání blízkých přátel a kolegů. Koncerty se uskuteční 10. a 11. ledna 2023.

Bandjeez Ewa Farna – zpěv Kateřina Marie Tichá – zpěv Mirai Navrátil – zpěv Janáčkova filharmonie Ostrava Stanislav Vavřínek – dirigent Další informace jsou uvedeny zde: G3 K poctě Davida Stypky | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz).

Hudba ve filmu

Filmová hudba, která je pro vyznění díla prý stejně zásadní jako jeho obrazová část, zazní v Gongu 14. a 15. března 2023. Chuei Iwasaki, dirigent původem z Japonska, představí spolu s orchestrem hudbu z hollywoodských trháků i méně známých snímků: například z Dne nezávislosti, Schindlerova seznamu, Titanicu, Statečného srdce a dalších.

Janáčkova filharmonie Ostrava Chuhei Iwasaki – dirigent Další informace: G4 Hudba ve filmu | Janáčkova filharmonie Ostrava (jfo.cz).

(ab)