JAK SE OSTRAVANÉ VYJÁDŘILI V PRŮZKUMU VEŘEJNÉHO MÍNĚNÍ? KLÍČOVÁ ČÁST PROJEKTU PRODLOUŽENÍ TRAMVAJOVÉ LINKY V PORUBĚ A PUSTKOVCI ZNÁ SVÉ VÝSLEDKY

Důvodem pro zpracování průzkumu bylo zjistit názory občanů na výstavbu nové tramvaje na sever Poruby. Ostrava tím reagovala na nesouhlasné postoje těch obyvatel, kteří se proti záměru brání mimo jiné také peticí. Teď je zřejmé, že nová tramvaj má více příznivců než odpůrců. S vybudováním trati ke Globusu souhlasí 50 % dotázaných Ostravanů, 34 % je proti a zbytek, tedy 16 %, na věc nemá názor. Průzkum pro město provedla společnost STEM/MARK, která má dlouholeté zkušenosti s výzkumy trhu včetně těch dopravních.

Tazatelé oslovili celkem 1 516 Ostravanů ve věku od 18 do 75 let. Více než polovinu dotazovaných (60 %) tvořili obyvatelé Poruby a Pustkovce. Ti jsou také o záměru dobře informováni. Ostatně v Pustkovci o projektu ví 9 osob z 10, v Porubě jsou to více jak tři čtvrtiny lidí, v ostatních částech Ostravy pak každý druhý. Aktivně se však o výstavbu zajímá pouze pětina občanů v obou zmíněných obvodech, informace o ní obyvatelé získávají především od známých. Kladněji se k nové trati staví Porubané, kde se pro prodloužení tratě na 7. a 8. porubský obvod vyslovilo 52 % dotázaných, proti bylo 33 %. Obyvatelé Pustkovce většinově s výstavbou nesouhlasí (60 % dotázaných bylo proti, 34 % pro), zároveň však projevili výrazně největší nespokojenost s dostupností tramvajové dopravy.

Průzkum také odhalil, že tramvaj podporují mladí lidé a senioři. Mezi důvody, proč záměr schvalují, uvádí rychlejší či pohodlnější dopravní spojení a neopomíjejí ani fakt, že se jedná o ekologický způsob přepravy. S tramvají naopak nesouhlasí ti, kteří cestují autem a méně využívají městské hromadné dopravy – obávají se délky stavby, hlučnosti a možného kácení stromů.

K projektu se kromě veřejnosti nyní vyjádří také odborníci. A to v rámci studie EIA, která změří dopady stavby na životní prostředí. Výsledky budou známy v březnu příštího roku, na jejich základě pak město navrhne další postup.

Lidé se kromě tramvaje vyjádřili také k dalším oblastem života. S čím jsou ve městě spokojeni? A na čem by se naopak mohlo více zapracovat?

(ab) Zdroj: Město Ostrava