Jak Porubané vnímají prostor u Duhy?

Obchodní centrum Duha. Místo, které leží na hranicích sedmého a osmého stavebního obvodu. Místo, které patří k nejfrekventovanějším lokalitám Poruby a významný dopravní uzel. A zároveň místo, které si zaslouží výraznou proměnu.

Městský obvod Poruba chystá projekt na úpravu a především kultivaci lokality Duha. Stejně jako u dalších projektů chce ale nejdříve nasbírat co nejvíce podnětů od občanů, aby věděl, jak místo vnímají, co považují za pozitivní, co se jim naopak nelíbí a co jim chybí.

Lidé, kteří lokalitu využívají, mohli 7. a 12. srpna vyplnit dotazník, ve kterém odpovídali na všechny tyto otázky. A akce se setkala s velkým zájmem. Dotazníky odevzdalo 231 lidí, kteří přinesli řadu zajímavých podnětů.

Respondenti kvitovali, že se v okolí Duhy dobře nakupuje, všechno je „po ruce“, rádi navštěvují tržiště. Ocenili například i akci Nechte se překvapit… hudbou, která k Duze přivedla hudební produkci. Jako negativa nejčastěji zmiňovali absenci veřejných toalet, hodin, místa, kde by se mohly konat společenské akce (například pódium). Uvítali by vánoční výzdobu a vánoční strom nebo výměnu mobiliáře (především laviček). Vadí jim i tzv. vizuální smog – spousta nevzhledných velkoplošných reklam na domech, samotném obchodním centru i ve výkladech provozoven.

Některé podněty se podaří vyřešit už letos. Vánoční výzdoba a strom nebudou před největšími svátky roku u Duhy chybět, ještě v tomto roce by městský obvod chtěl do lokality vrátit hodiny. Ostatní podněty budou zakomponovány do návrhu rekonstrukce Duhy.

Další stěžejní část analýzy území představovalo pozorování a monitoring území. Dobrovolníci sledovali, co lidé v lokalitě dělají, jak se v ní pohybují a v jakém počtu a získávali i další data, která jsou důležitým podkladem pro budoucí návrh. Ten bude i tentokrát vycházet z principu, že chceme posilovat to, co funguje a eliminovat negativní jevy.

Kromě tohoto se vytvářejí i další specifické části analýzy zaměřené na kapacity parkování v lokalitě nebo funkčnost trhů. Komplexně pak analýza poskytne kvalitní podklad pro následnou návrhovou část. Kompletní data z dotazníkové ankety a pozorování budou zveřejněna po zpracování na webu. Představení návrhu na úpravu lokality Duha se uskuteční na podzim.

(rj) text a foto: Ostrava.cz (Poruba)