JAK OSTRAVA-HRABOVÁ BOJUJE S ODSTAVENÝMI VRAKY AUT

Stovky odstavených aut hyzdí ulice měst Moravskoslezského kraje. Jen Ostrava-Jih jich loni napočítala 235. K nepojízdným autům, která i roky zabírají parkovací místa, se nikdo nehlásí. Například Ostrava-Jih měla od ledna do konce října 147 odstavených vozidel, z nichž se podařilo zatím odstranit 69. „Takže nás tíží ještě 78 vozů. Loni jsme řešili 235 problematických aut,“ podotkla mluvčí obvodu Gabriela Gödelová.

Na území MOb Hrabová je praxe taková, že většina podnětů podává městská policie a spolek Zelená Hrabová z.s., kteří při svých obchůzkách nezávisle na sobě situaci nepravidelně mapují. Občas jsou na nepojízdná vozidla úředníci upozorněni i veřejností. Podnět k odtažení nepojízdného vozidla však může podat kdokoliv, tedy každý občan, vždy je pak na posouzení příslušného úřadu, zda jsou naplněny podmínky stanovené zákonem.

V současné době v Hrabové nemáme nevyřešené nepojízdné vozidlo. Zdaleka ne každé dlouhodobě odstavené vozidlo lze označit za vrak a jako s takovým s ním nakládat.

Celkem bylo v roce 2018 odstraněno sedm vozidel. Ve facebookové skupině často zmiňovaný autobus na ulici Na Konečné 8/9 je odstaven na soukromém pozemku, řádně zajištěn a bude postupně opravován. Informace za ÚMOb Hrabová dodala Milada Černošková, která se této agendě u nás věnuje.

Vraky 2018:

• ulice Šrobárova 695/22 – odstavené vozidlo OPEL CORSA,
  • ulice V.Huga poblíž marketu COOP – odstavené vozidlo Škoda FELICIE,
  • parkoviště u logopedické školy – odstavené vozidlo ŠKODA OCTAVIE,
  • parkoviště u logopedické školy – vozidlo Peugeot 309,
  • ulice Na Farském 20 – odstavené vozidlo OPEL.

Tato vozidla byla majiteli po výzvě odstraněna:

• vozidlo OPEL VECTRA bez RZ – majitel byl zjištěn podle VIN Kódu (ekologická likvidace Fa TROJEK, a.s.),
  • na ulici U Kotelny 9 – odstavené vozidlo LANCIA DELTA – ve lhůtě odstraněno,
  • na odstavené vozidlo FIAT STILO bez RZ – stojí na ulici U Kotelny – byla požádána policie o spolupráci při zjištění VIN Kódu.

(ab) Zdroj: Město Ostrava