Jak jsme dobývali Ameriku – IX.

S Vláďou ve slavném Hollywoodu.

Autor: Vilém Žák

Byl to můj bláznivý nápad nadělit si na sedmdesátku dobrodružnou cestu po Americe. Najeli jsme 4580 kilometrů přes Kalifornii, Nevadu, Utah a Arizonu.

Z větších měst jsme navštívili Sant Diego, Las Vegas, San Francisco, Monterey, Los Angeles a Hollywood. Přivítaly nás nádherné skvosty přírody – Joshua Tree National Park, Hoowrova přehrada, Grand Canyon, Monument Valley, Bryce Canyon, Zion National Park, Sequoia Park a Yosemitský národní park.

Jako senioři jsme se s Vláďou rozhodli dobýt Ameriku. Je dvacátého června a my jsme právě opustili úžasná mořská akvária v Monterey, abychom se v čínské restauraci posilnili na naši dlouhou cestu do Los Angeles. Nacpali jsme si pořádně břicha a už se řítíme po desetiproudé dálnici. Krajina je docela sympatická, štvou nás jedině ty sem tam totálně ucpané pruhy. Přesto téměř podle časového plánu nás navigace vyhazuje u hotelu M6.

Opět se už šeří, ale nám to nevadí. Postele máme před nosem těsně u hlavního Hollywoodského bulváru, na němž se nachází světoznámý chodník slávy se zlatými hvězdami. Jen narychlo se orientujeme v tom večerním shonu, neboť zítra ráno nás čeká nejdůležitější úkol. Zajistit Vláďovi na české ambasádě náhradní pas za ten, který ztratil hned na počátku našeho putování, někde kolem Las Vegas. Bez něho se nemůžeme vrátit domů.

Ráno prvního jarního dne nás vítá příjemnými hřejivými paprsky. Nám ale tuhne krev v žilách při pomyšlení, že máme projet celé to obrovské město autem. Nezbývá než s chladnou hlavou zabojovat a vyrazit do těch pěti až deseti proudých silnic protkaných příšernou zácpou aut a obrovským množstvím mohutných budov a hotelů.

Zpocení jako dveře od chlíva dorážíme konečně podle navigace na pěkné parkoviště před desetipatrovou budovou, v níž je ambasáda. Puntičkář Vláďa tentokrát zabodoval. Na poslední chvíli zjistil, že parkovné je na speciální karty a my musíme auto přemístit, jinak zaplatíme třicet dolarů pokutu. Jen jsme tak učinili, už tam byli šerifové. Unikli jsme o vous.

Čekali jsme bohatou rezidenci s usedlým prezesem. Místo toho nás v šestém patře přivítal malý kamrlík s usměvavou dívčinou. Dvě fotky, dvacet dolarů a nový pas byl na světě.

Cestu zpět jsme už zvládli s menšími nervy, plni očekávání co přinese okružní jízda Hollywoodskou čtvrtí. Vybrali jsme si pro ni malý odkrytý autobusek pro dvanáct pasažérů. Nejdříve jsme se s nedůvěrou dívali na černého organizátora s družinou jemu podobných chlapů s hrozivým vzezřením, ale pak nás uklidnil jejich šéf, sympatický průvodce Dino. Měl bledou tvář a dokonce vzpomínal na dobré pivo a pěkné holky na Moravě.

A když k nám seniorům nastoupilo devět krásných mladých slečen různých barev pleti, byli jsme už u totálního  vytržení. Štěbetaly anglicky a náš autobusek se rozjel. Míjíme první sídla méně známých herců a pěkné domky, v nichž také bydleli. Projíždíme serpentinami, když se pojednou začíná v dálce objevovat proslulý nápis Hollywood.

Proslulý Hollywood

Od roku 1930 je dominantou celé této krajiny. Jeho písmena mají na výšku patnáct metrů. Právě z tohoto prvního písmene H skočila jedna z méně slavných nedoceněných hereček a spáchala tak ukázkovou sebevraždu. Pak o ní mluvil doslova celý svět. Musela být opravdu v pořádné ráži, protože jenom dostat se k nápisu přes skalní útesy prorostlé křovinami, mně připadalo na ženskou jako neuvěřitelný výkon.

Proslulé rezidence celebrit.

Právě když si děláme památeční fotografie, tak nám nad hlavami prolétá vzducholoď. Asi patří k tamějším atrakcím, stejně jako nedaleká vila, v níž žila Madona. Z kopce je kouzelný pohled téměř na celé město.

Sjíždíme do údolí a před námi začínají defilovat překrásné vily utopené v bohaté zeleni. Patří známým hercům a dalším zbohatlíkům. Právě jsme projeli kolem rezidence Charlieho Cheena a obrovské rezidence známé pod názvem továrna na sny. V ní mívají komici dodnes své velké šou.

Amerika 3
Proslulé rezidence celebrit.

Všechna ta krása však není nic proti staré čtvrti Beverly Hills. Všude samá zeleň. Nádherné parky, aleje velkých palem a vily, z nichž přechází zrak. Rezidence tu mají Priscilla Presley, Ozzy Ozbourne a další světoví velikáni. Ovšem dech nám úplně vyráží rezidence Versace, která jakoby kopírovala všechny umělecké fígle světoznámého módního mága.

(Pokračování příště)

Foto: autor