IKEA spustila pilotní projekt recyklace polštářů a přikrývek

Ilustrační foto. IKEA

IKEA spustila pilotní projekt recyklace polštářů a přikrývek. Zákazníci mohou v obchodních domech odevzdávat staré polštáře a přikrývky a zajistí jejich recyklaci. Získané suroviny využije při výrobě nových polštářů a přikrývek.

Od konce června mohou zákazníci ve všech obchodních domech IKEA v Česku na oddělení Služby zákazníkům odevzdávat polštáře a přikrývky bez ohledu na jejich výrobce nebo materiál. Podmínkou je, aby byly suché a zabalené v plastovém obalu.

„Cirkularita patří mezi základní pilíře naší strategie pro trvalou udržitelnost. Tento projekt nám umožní uzavřít kruh – materiál ze starých přikrývek a polštářů využijeme pro výrobu nových. Naše zákazníky jsme se rozhodli zapojit i proto, že materiál pro recyklaci není v případě přikrývek a polštářů snadné získat, přitom často končí ve spalovnách nebo na skládkách,“ říká Tomáš Zeman, manažer pro udržitelnost IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

Členové věrnostního klubu IKEA Family navíc při odevzdání starých polštářů nebo přikrývek dostanou kupon na 15% slevu, kterou mohou využít pro nákup nového vybavení pro spánek – polštářů, přikrývek nebo lůžkovin. Kupony budou platné do konce ledna 2026 a bude možné je využít i pro nákup online.

„Hlavním tématem letošního finančního roku je pro nás lepší spánek, ke kterému se snažíme pomoci prostřednictvím našich výrobků a řešení co nejvíce lidem.Tento unikátní projekt, který představujeme jako první maloobchodní prodejce v Česku, je součástí naší vize. Spojuje udržitelnost a cenovou dostupnost, což jsou naše dlouhodobé priority. Jsme přesvědčeni, že jdou ruku v ruce,” uvedla Charlotte Miles, manažerka pro obchodní záležitosti IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

IKEA odevzdané přikrývky a polštáře ve spolupráci se svými partnery roztřídí a rozebere na jednotlivé frakce. Získané suroviny využije při výrobě nových polštářů a přikrývek.

Projekt poběží v pilotním provozu, zatím do 31.prosince2025.„Tento projekt byl v zemích, které ho testovaly jako první, úspěšný. Například v Německu a Belgii jsme za rok získali přes tunu a půl recyklovaného peří. Věřím, že úspěšný bude i v Česku,“ uzavírá Tomáš Zeman.

(nm)