Huť ArcelorMittal Ostrava stlačila emise prachu na historické minimum

foto: LIBERTY Ostrava

V ostravské huti ArcelorMittal snížili v roce 2016 meziročně komínové emise prachu o 142 tun. Kromě toho o více než 400 tun snížili i nepřímé emise, které vznikají při manipulaci s prašným materiálem. Huť dosáhla také historického minima i u emisí polycyklických aromatických uhlovodíků včetně benzo(a)pyrenu.

Huť ArcelorMittal Ostrava dosáhla historického minima nejen u snížení meziročních komínových emisí, ale také u emisí polycyklických aromatických uhlovodíků včetně benzo(a)pyrenu. Tento výsledek přineslo 13 nových technologií za 2 miliardy korun, které byly v loňském roce poprvé celoročně v provozu. Ekologické investice stlačily celkové roční komínové emise prachu na 440 tun, což není ani čtvrtinová hodnota oproti roku 2003, kdy do ostravské huti vstoupil koncern ArcelorMittal.

 

Odprášení chladicích pásů: Jižní část Aglomerace
Odprášení chladicích pásů: Jižní část Aglomerace

Na snižování vlivu naší výroby na životní prostředí pracujeme dlouhodobě. Evropské emisní limity založené na nejlepších dostupných technikách splňuje naše společnost už od roku 2012, ačkoli se staly závaznými až loni. V roce 2015 jsme navíc dobrovolně a nad rámec zákona postavili hned 13 dalších filtračních zařízení na omezování emisí. Díky tomu jsme nyní na maximu, jakého jsme pomocí současných nejšpičkovějších technologií schopni dosáhnout,“ říká Vijay Mahadevan, generální ředitel a předseda představenstva ArcelorMittal Ostrava.

Odprášení spékacích pásů: Jižní část Aglomerace
Odprášení spékacích pásů: Jižní část Aglomerace

Ekologizační projekty, které se postavily v roce 2015, směřovaly do aglomerace, vysokých pecí a koksovny. V loňském roce bylo všech 13 nových zařízení na zachytávání emisí poprvé celoročně v provozu. Filtrační zařízení za 2 miliardy korun, na jejichž výstavbu dotacemi přispěla EU, protože díky předchozím vlastním investicím už huť plnila emisní limity EU založené na nejlepších dostupných technikách (BAT), snížily komínové emise prachu o dalších 25 % na 440 tun (z toho 362 tun tvoří frakce PM10). Dávkování speciálních aditiv do proudu spalin před vstupem na tkaninové filtry na aglomeraci se pak postaraly o snížení polycyklických aromatických uhlovodíků včetně benzo(a)pyrenu o 65 % na 23 kg. Nepřímé, fugitivní emise klesly o více než 400 tun. Nejedná se o jednorázový pokles, ale pokračování dlouhodobého trendu. Od roku 2003, kdy huť převzal ArcelorMittal, se ostravská huť dostala už na méně než čtvrtinu tehdejších emisí. A v porovnání s emisemi v 80. letech minulého století jsou současné emise 1%.

Základem ekologických opatření je tkaninový filtr, který dnes představuje nejmodernější světovou technologii na odprašování hutních provozů. Tkaninový filtr zachytává s více než 99% účinností prachové částice frakce PM1, PM2,5 a PM10. Pro porovnání, nejjemnější zrno písku má velikost 90 mikrometrů, vlas má tloušťku 50 mikrometrů a filtr zachytává se zmíněnou účinností i částečky o velikosti o 1 mikrometr. Celková plocha tkaninových filtračních hadic všech nových technologií přesahuje 73 tisíc m2, což odpovídá velikosti 10 fotbalových hřišť. Technologie tkaninového filtru má vysokou efektivitu zaručující nepřetržitý provoz. Náklady na provoz a údržbu filtrů jsou přibližně 200 milionů korun ročně. Poslední ekologické investice přivedly huť na technologickou hranici možností dalšího odprašování a zařadily tak společnost ArcelorMittal Ostrava v ekologizaci mezi světovou špičku.

(nm) Komerční sdělení