HLEDAJÍ SE PAMĚTNÍCI PRVOREPUBLIKOVÉHO FENOMÉNU VYDAVATELSTVÍ SVĚT

Slyšeli jste někdy o románech Cirkusová příšera, Peklo Sibiře, Upíři, Marieta, Gumová pevnost, Maminko, proč nepřicházíš? Před válkou patřily k ostravským bestsellerům, které v obrovských nákladech vydávalo nakladatelství Svět z Hulvák.

 K jeho zakladatelům patřila Žofie Kohutová (dříve Krawczyková), která se v roce 1930 provdala za Ferdinanda Stodolu. Manželé Stodolovi se soustředili na produkci lidových románů, které vydávali nejprve jako sešitovou literaturu vycházející na pokračování. Jejich odběrateli byli zejména dělníci, děkovné dopisy jim od nich chodily až ze zámoří anebo z Podkarpatské Rusi, tam všude se hulvácký Svět podíval. Nakladatelství mělo širokou působnost a zaměřovalo se i na jiný obchodní artikl, například na školní potřeby, náboženskou literaturu a také na velmi oblíbené kolorované fotografie.Na redakci našeho Zpravodaje se obrátil badatel a historik Martin Jiroušek, který pátrá po dalších podrobnostech z minulosti tohoto hulváckého fenoménu. Uvítá jakékoliv bližší informace o Žofii Stodolové, Soně Stodolové anebo o Fredym Stodolovi či Ferdinandu Stodolovi. Mezi autory spjaté se Světem patřili například novinář a válečný invalida Metoděj Havlíček, Leo Urbanec, alias Urbanes, Ruda Jánský, Joe Alex, Radim Dub, A. R. Fremanský, Jan Bělohorský, Jára Radvan. Osud řady z nich zatím zůstává neznámý a možná právě vy můžete pomoci jejich totožnost odhalit. Stejně tak hledáme sešitová vydání populárních románů vydavatelství Svět.

Za druhé světové války působila firma pod všeříkajícím názvem Nakladatelství a obchod obrazy a barvotisky, kramářství a obchod ručně malovanými obrazy a rámy, pivem, sodovkou a ovocnými šťávami. Po válce patřil mezi spolupracovníky Světa například známý malíř Zdeněk Burian. Po znárodnění vedli manželé Stodolovi v 50. letech prodejnu papírnictví národního podniku Narpa v Ostravě-Hulvákách.

Pokud by vám bylo cokoliv bližšího o osudu těchto osob známo, obraťte se na redakci anebo rovnou kontaktujte historika Martina Jirouška (e-mail: martin.jirousek@mfdnes.cz, telefon: 734 517 120).

(ab) Zdroj:www.marianskehory.ostrava.cz