Heřmanický odval do patnácti let zmizí

Do deseti, patnácti let se stále doutnající odval u bývalého Dolu Heřmanice začne možná proměňovat na rekreační zónu s jezírkem, stinnými lesíky a živou přírodou. Napomůže tomu speciální separační linka na separaci uhlí, kameniva a ostatních složek hlušiny, jejíž provoz byl zahájen 20. července. Přijel ministr průmyslu a obchodu ČR Jiří Havlíček, město reprezentovala náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

„Zlepšování životního prostředí je naší absolutní prioritou, proto vítáme každý projekt a jakoukoliv aktivitu, která jde tímto směrem,“ zdůraznila v souvislosti se zprovozněním úpravny náměstkyně pro životní prostředí Šebestová. „Doufáme, že se nová technologie úpravy haldoviny osvědčí a přispěje ke snížení zátěže ovzduší prachem a důsledky endogenního hoření. V delším horizontu po revitalizaci se pak nabízí možnost smysluplného využití lokality heřmanického odvalu pro další rozvoj města,“ dodala.

Na projektu separační linky spolupracují státní podnik Diamo a akciová společnost Ostravská těžební. „Díky společnému úsilí státního podniku a soukromého investora tak začíná další etapa odstranění významné ekologické zátěže v ostravském regionu. Výsledkem bude stabilní a bezrizikový stav odvalu. Tento proces bude trvat ještě několik let, ale bez této nové technologie by byl mnohem delší, možná i neproveditelný,“ uvedl ministr Havlíček. Jak zdůraznil, „je to výborný počin, který může sloužit jako vzorový projekt na dalších místech na Ostravsku, Karvinsku či kdekoliv jinde v republice.“

Separační linka v Heřmanicích představuje jedno z nejmodernějších úpravárenských zařízení v Evropě. Základním principem homogenizační linky je separace hlušiny procesem mokré úpravy, která definitivně eliminuje riziko hoření a zároveň je bezprašná. Po najetí plného provozu dosáhne hodinová kapacita linky 350 tun haldoviny. Výstavba úpravny stála okolo 250 mil. korun, z toho 22,5 mil. korun získal investor z fondů EU.

Po zpracování stanoveného množství hlušiny a definitivním uhašení odvalu bude jeho plocha komplexně rekultivována. Studie konečného řešení je v přípravě. Jednou z možných variant může být příměstská odpočinková zóna.

(rj) text a foto: Ostrava.cz