Hasiči v Ostravě pomáhali se zvednutím koně

Foto: HZS Moravskoslezského kraje

Hasiči se zapojili do pomoci se záchranou 22letého koně Lombardina v ostravské části Kunčice. O pomoc s postavením koně požádala majitelka přes tísňovou linku pět minut po jedenácté hodině dopoledne.

Operační středisko  ve čtvrtek 22. prosince 2022 vyslalo profesionální hasiče ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Ostravě-Přívozu, kteří se na záchranu zvířat a manipulaci s nimi specializují. Na základě žádosti velitele zásahu o posilovou jednotku byla k události následně vyslána i dobrovolná jednotka z Radvanic.

Kůň ležel v úzkém prostoru mezi plotem a stájí. Hasiči rozebrali dřevěný práh a po příjezdu veterinářky koně přesunuli pomocí svých silných paží a hasičských hadic do stáje, kde zvíře dostalo infuzi a lékařskou péči.

Následně si zasahující jednotky připravily síť pro zvedání zvířat a koně na ni přenesli. Veterinářka pro zvednutí zvířete zajistila traktor, místo nebylo pro techniku hasičů přístupné. Prvotní pokusy o zvednutí koně však nebyly úspěšné.

Hasiči se dohodli s majitelkou a s veterinářkou, že se na místo vrátí za několik hodin, až kůň nabere energii a pokus zopakují.

Po tu dobu zvíře zůstalo v profesionální a starostlivé péči veterinářky, což se nakonec ukázalo jako dostačující, kůň hasiče vítal již na svých vlastních nohou. Ti si tak jen sbalili síť, rozloučili se a vrátili se na základnu.

(nm)