Hasiči v centru Ostravy sklízejí i ve čtvrtek led a rampouchy se střech

Několik desítek zásahů, souvisejících s odklízením nebezpečných sněhových a ledových převisů a rampouchů se střech, okapů a fasád, mají na kontě profesionální a dobrovolní hasiči v Moravskoslezském kraji během posledních tří dnů. Jen za čtvrteční ráno a dopoledne jsou jich už dvě desítky, především v Ostravě.

Ve čtvrtek 18.2.2021 zasahovaly také jednotky HZS Moravskoslezského kraje především v centru krajského města. Hasiči odklízeli především sněhové převisy a vrstvy, a to například z budov Krajského soudu v Ostravě, sousední vazební věznice, z městské budovy v ulici 30. dubna, kde se mj. vydávají řidičské průkazy, z fakulty Sociálních studií Ostravské univerzity v Českobratrské ulici či se střechy pobočky Městské knihovny Ostrava v Daliborově ulici.

V Bílovci například profesionální hasiči (z HZS MSK) takto „čistili“ střechu a fasádu zdejšího Úřadu práce. Na několika místech kraje zase střechy domovů pro seniory, či stříšky nad vchody do zdravotnických zařízení.

Nezbytným pomocníkem byla i během čtvrtku výšková technika, tedy automobilové žebříky a automobilové plošiny s dosahem několika desítek metrů.

Hasiči přitom vyjíždějí na sníh a led na střechách pouze v případě, kdy opravdu hrozí bezprostřední zranění chodců a zničení majetku pádem namrzlého sněhového převisu či rampouchů, nebo když jde o budovu ve „veřejném“ vlastnictví. Soukromé majitele objektů s převisy a rampouchy, kteří chtějí ušetřit, operátoři hasičů odkazují na komerční služby.

Předpokládáme, že špičaté rampouchy a sněhové či ledové převisy se budou – vzhledem k teplejšímu počasí a tání – v následujících dnech v městech a obcích Moravskoslezského kraje dál tvořit, a tím opět hrozit úrazy. Proto také upozorňujeme chodce, hlavně v centrech měst, aby byli opatrní a vyhýbali se rizikovým místům pod střechami, které jejich majitelé „zapomněli“ uklidit.

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) má na svém webu www.hzsmsk.cz aktuální seznam firem (s jejich adresou, telefonními a e-mailovými kontakty), které jsou ochotny odstraňovat sníh (a později i led a nebezpečné ledové rampouchy) ze střech objektů za úplatu.

Hasiči totiž budou opět vyjíždět jen tam, kde hrozí bezprostřední nebezpečí, v ostatních případech budou žadatele o pomoc odkazovat na komerční služby.

Nyní je v tradičním seznamu, děleném podle okresů, celkem 89 firem. Jen minimum z nich se během zimy z tohoto seznamu odhlašuje. Seznam, otevřený pro všechny subjekty (nahlášení je jednoduché), je nyní k dispozici na webu HZS MSK po celé zimní období s pravidelnými týdenními aktualizacemi.
V první řadě je potřeba zdůraznit, že pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů se střech je povinností jednotlivých majitelů domů a objektů, ať už jsou v majetku či správě obce, kraje, státu, nebo v soukromých rukách. Již ve stavební dokumentaci je uvedeno a schváleno, kolik centimetrů prachového a těžkého sněhu může na konkrétní střeše maximálně ležet.